Зарза-Капилја
English: Zarza-Capilla

Зарза-Капилја
Zarza-Capilla
Општина
Грб на Зарза-Капилја
Грб
Зарза-Капилја is located in Шпанија
Зарза-Капилја
Зарза-Капилја
Местоположба во Шпанија
Координати: 38°48′N 5°10′W / 38°48′N 5°10′W / 38.800; -5.167
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахоз
ОкругЛа Серена
Управа
 • AlcaldeФрасиско Хавиер Санчез Кабалјеро
Површина
 • Вкупна92 км2 (36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000579000000579 м
Население (2014)
 • Вкупно363
 • Густина3.9/км2 (10/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (zarza-capilla.es

Зарза-Капилја (шпански: Zarza-Capilla) — општина во покраината Бадахоз, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2014 г.[1] населението брои 363 жители.

Other Languages
aragonés: Zarza Capilla
asturianu: Zarza Capilla
Bân-lâm-gú: Zarza-Capilla
català: Zarza-Capilla
Cebuano: Zarza Capilla
English: Zarza-Capilla
español: Zarza Capilla
Esperanto: Zarza Capilla
euskara: Zarza-Capilla
français: Zarza Capilla
interlingua: Zarza-Capilla
italiano: Zarza-Capilla
Bahasa Melayu: Zarza-Capilla
Nederlands: Zarza-Capilla
occitan: Zarza-Capilla
português: Zarza-Capilla
svenska: Zarza Capilla
українська: Сарса-Капілья
Tiếng Việt: Zarza-Capilla
Winaray: Zarza-Capilla