Заламеја де ла Серена

Заламеја де ла Серена
Општина
Грб на Заламеја де ла Серена
Грб
Заламеја де ла Серена се наоѓа во Шпанија
Заламеја де ла Серена
Местоположба во Шпанија
Заламеја де ла Серена се наоѓа во Екстремадура
Заламеја де ла Серена
Местоположба Екстремадура
Координати:  / 
Држава   Шпанија
Автономна заедница   Екстремадура
Покраина Бадахоз
Округ Ла Серена
Управа
 • Градоначалник Хозе Антонио Мурилјо Давила (PP)
Површина
 • Вкупна 246 км2
Надм. вис.( НМН) 485 м
Население (2014)
 • Вкупно 3.797
 • Густина 15/km2
Часовен појас CET ( UTC+1)
 • Лете ( DST) CEST (GMT +2) ( UTC+2)
Поштенски број 06430
Повик. бр. +34 (Шпанија) + 924 (Бадахоз)
Мреж. место www.zalamea.com

Заламеја де ла Серенаопштина во покраината Бадахоз, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2014 година, [1] општината има население од 3.797 жители.

Заламеја е местото каде се одвива преставата, „Градоначалникот на Заламеја“.

Од поважни знаменитости: канчо роано, дестилеријата, и црквата наречена „Христос.“ Постои мало село во близина наречено Досенарио.

Слави и прослави

Во Заламеја де ла Серена се слават слави наречени Ромерија, како и прославата Свети Кристобал.

Other Languages