Заинос
English: Zahínos

Заинос
Општина
Zahínos.png
Заинос is located in Шпанија
Заинос
Заинос
Место во Шпанија
Координати: 39°19′N 6°57′W / 39°19′N 6°57′W / 39.317; -6.950
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахоз
ОпштинаЗаинос
Површина
 • Вкупна45 км2 (17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000374000000374 м
Население (2014)
 • Вкупно2.864
 • Густина64/км2 (170/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Заинос — општина во југозападниот агол на покраината Бадахоз, Екстремадура, Шпанија. Се наоѓа во близина на границата со Португалија.

Според пописот од 2014 година,[1] општината има население од 2.864 жители.

Other Languages
العربية: زاهاينوس
تۆرکجه: ساهینس
Bân-lâm-gú: Zahínos
català: Zahínos
English: Zahínos
español: Zahínos
Esperanto: Zahínos
euskara: Zahínos
فارسی: ساهینس
français: Zahínos
interlingua: Zahínos
italiano: Zahínos
magyar: Zahínos
Bahasa Melayu: Zahínos
Nederlands: Zahínos
occitan: Zahínos
polski: Zahínos
português: Zahínos
română: Zahínos
русский: Саинос
shqip: Zahínos
українська: Саїнос
اردو: زہíنوس
Tiếng Việt: Zahínos
Winaray: Zahínos
中文: 萨伊诺斯