Загреб

Загреб
Grad Zagreb
Montage of major Zagreb landmarks.jpg
Mестоположба
Mестоположбата на Загреб
Местоположба на Загреб
на картата на Хрватска
Координати

Erioll world.svg 45°49′0″N, 15°59′0″E

Часовен појас
- лето
CET (UTC +1)
CEST (UTC +2)
Општи податоци
Име
- изворно
Загреб
  Grad Zagreb
Основан1094
Поштенски број10000
Повикувачки број01
Автомобилска ознакаZG
Порталwww.zagreb.hr
Управа
ЗемјаХрватска Хрватска
ЖупанијаГрад Загреб
ГрадоначалникМилан Бандиќ
(СДП)
Географија
Површина641,29[1] km²
Надморска височина122–1,035 m
Население
Население801 554 (2001[1])
Густина1 214,9 ж./km²

Загреб (хрватски: Zagreb) — главен град на Република Хрватска, најголем град во Хрватска по број на жители. Историски гледано, Загреб израснал од две населби на два соседни рида, Градец и Каптол, кои го сочинуваат јадрото на денешен Загреб, неговиот стар град.

Денес Загреб претставува административен, деловен, културен, сообраќаен и научен центар на Хрватска. И по местоположбата и својата култура, Загреб спаѓа во градовите на Средна Европа. Стариот и Новиот град се сметаат за споменици на културата кои успеале да го сочуваат чувството на средниот век и барокниот период.

Географија

Загреб се наоѓа во Централна Хрватска, на југозападниот дел на Панонска Низина, на просечна надморска височина од 122м, под јужните падини на планината Медведница, на брегот на реката Сава, која во подрачјето на градот е претежно низинска река. Сава има типично дождливо-снежен режим со висок водостој на пролет и на есен, а низок во летото, што доведува до големи осцилации на водостојот на самата река.

Шумите покриваат дури 30,45% од територијата на градот (како управна заедница). Долината на река Сава, некогаш претставувала континуиран појас на шума: вбри и тополи, а денес се присутни само малку деградирани дрвја од тој вид. Во пониските делови на Медведница, до 400м надморска височина и на ридовите, на благите падини, преовладува храст, граб, бука и див кастен. Над таа граница, од 300м до 800м надморска височина, доминира буката, која над таа висина се меша со ела. Земјоделските површини во градот зафаќаат дури 31,84%, додека останатите површини (првенствено градежен дел) зафаќаат 37,71% од територијата на градот.


Природни карактеристики

Сателитска снимка на Загреб

Поширокото подрачје на Загреб изградено е од карпи од магматски, седиментен и метаморфен тип. Загребското подрачје е зона за појачани сеизмички активности како последица на интензивните тектонски движења. Сеизмичноста изнесува од 7 до 9 степени по Меркалиева скала. Два важни премини поминуваат низ загребското подрачје, савски премин, кој се пружа на падините на Вукомерички гори, и медведничкиот премин, кој се пружа на потег од Жумберачка гора - Медведница.

Клима

Според Кепеновата класификација на клима, Загреб има континентална клима со топли лета. Просечната годишна температура на воздухот во градот изнесува 11,4°С, средна јануарска температура на воздухот изнесува -0,1°С, додека средната температура во јули изнесува 20,7°С. Годишно вкупно има 844мм врнежи, додека на Медведница годишно паѓа 50% повеќе (1238мм). Врнежите во текот на годината се релативно рамномерно распоредени. Снег годишно просечно се појавува и трае околу 40 дена. Просечен број на денови со снег е 4. Во текот на годината најчесто дуваат слаби ветрови со североисточен и југозападен правец. Годишно Загреб има 26 дена со силен, а 2 дена со олуен ветер. Најмногу денови со грмежи проследени со врнежи се во топлиот дел од годината (од април до септември). Годишно во Загреб има 2.030 сончеви ласови, додека на Медведница бројот на сончеви часови е нешто поголем, бидејќи во ладниот дел од годината (од октомври до март) во Загреб е честа појавата на магла.

Загреб
Климатограм
Ј Ф М А М Ј Ј А С О Н Д
 
 
&1000000000000006400000064
 
&100000000000000030000003
&09999999999999995999999−4
 
 
&1000000000000004100000041
 
&100000000000000050000005
&09999999999999995999999−4
 
 
&1000000000000005100000051
 
&1000000000000001100000011
&100000000000000000000000
 
 
&1000000000000006400000064
 
&1000000000000001500000015
&100000000000000040000004
 
 
&1000000000000007700000077
 
&1000000000000002000000020
&100000000000000090000009
 
 
&1000000000000009700000097
 
&1000000000000002300000023
&1000000000000001300000013
 
 
&1000000000000008200000082
 
&1000000000000002500000025
&1000000000000001400000014
 
 
&1000000000000009000000090
 
&1000000000000002500000025
&1000000000000001400000014
 
 
&1000000000000008700000087
 
&1000000000000002200000022
&1000000000000001000000010
 
 
&1000000000000007400000074
 
&1000000000000001500000015
&100000000000000060000006
 
 
&1000000000000008200000082
 
&100000000000000080000008
&100000000000000010000001
 
 
&1000000000000006400000064
 
&100000000000000030000003
&09999999999999997999999−2
Прос. мин. и макс. температура во °C
Вкупно врнежи во мм
Извор: -{Zagreb Climate Data}- (температура) и Државен хидрометеоролошки завод на Хрватска (врнежи)


Other Languages
Afrikaans: Zagreb
Alemannisch: Zagreb
አማርኛ: ዛግሬብ
العربية: زغرب
aragonés: Zagreb
asturianu: Zagreb
авар: Загреб
azərbaycanca: Zaqreb
বাংলা: জাগরেব
Bân-lâm-gú: Zagreb
башҡортса: Загреб
беларуская: Заграб
беларуская (тарашкевіца)‎: Загрэб
български: Загреб
Boarisch: Agram
བོད་ཡིག: ཛག་རེབ།
bosanski: Zagreb
brezhoneg: Zagreb
català: Zagreb
Чӑвашла: Загреб
Cebuano: Zagreb
čeština: Záhřeb
Chi-Chewa: Zagreb
chiShona: Zagreb
corsu: Zagabria
Cymraeg: Zagreb
dansk: Zagreb
davvisámegiella: Zagreb
Deitsch: Zagreb
Deutsch: Zagreb
dolnoserbski: Zagreb
eesti: Zagreb
Ελληνικά: Ζάγκρεμπ
English: Zagreb
español: Zagreb
Esperanto: Zagrebo
euskara: Zagreb
فارسی: زاگرب
Fiji Hindi: Zagreb
føroyskt: Zagreb
français: Zagreb
Frysk: Zagreb
Gaeilge: Ságrab
Gaelg: Zagreb
Gagauz: Zagreb
Gàidhlig: Zagreb
galego: Zagreb
客家語/Hak-kâ-ngî: Zagreb
한국어: 자그레브
Հայերեն: Զագրեբ
hornjoserbsce: Zagreb
hrvatski: Zagreb
Ido: Zagreb
Ilokano: Zagreb
Bahasa Indonesia: Zagreb
interlingua: Zagreb
Interlingue: Zagreb
Ирон: Загреб
íslenska: Zagreb
italiano: Zagabria
עברית: זאגרב
Basa Jawa: Zagreb
ქართული: ზაგრები
қазақша: Загреб
kernowek: Zagreb
Kiswahili: Zagreb
коми: Загреб
Kreyòl ayisyen: Zagreb
kurdî: Zagreb
Кыргызча: Загреб
لۊری شومالی: زاگرب
Latina: Zagrabia
latviešu: Zagreba
Lëtzebuergesch: Zagreb
lietuvių: Zagrebas
Ligure: Zagabbria
Limburgs: Zagreb
lingála: Zagreb
Livvinkarjala: Zagrebu
lumbaart: Zagabria
magyar: Zágráb
Malagasy: Zagreb
മലയാളം: സാഗ്രെബ്
Malti: Żagreb
Māori: Zagreb
मराठी: झाग्रेब
მარგალური: ზაგრები
مصرى: زاجريب
Bahasa Melayu: Zagreb
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Zagreb
монгол: Загреб
Nāhuatl: Zagreb
Dorerin Naoero: Zagrev
Na Vosa Vakaviti: Zagreb
Nederlands: Zagreb
नेपाली: जग्रिब
日本語: ザグレブ
нохчийн: Загреб
Nordfriisk: Zagreb
Norfuk / Pitkern: Sakreb
norsk: Zagreb
norsk nynorsk: Zagreb
Novial: Zagreb
occitan: Zagrèb
олык марий: Загреб
oʻzbekcha/ўзбекча: Zagreb
ਪੰਜਾਬੀ: ਜ਼ਾਗਰਬ
پنجابی: زاغرب
Papiamentu: Zagreb
Piemontèis: Zagabria
Plattdüütsch: Zagreb
polski: Zagrzeb
português: Zagreb
Qaraqalpaqsha: Zagreb
qırımtatarca: Zagreb
română: Zagreb
rumantsch: Zagreb
Runa Simi: Zagreb
русиньскый: Заґреб
русский: Загреб
саха тыла: Загреб
sardu: Zagàbria
Scots: Zagreb
Sesotho: Zagreb
shqip: Zagrebi
sicilianu: Zagabria
Simple English: Zagreb
slovenčina: Záhreb
slovenščina: Zagreb
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Ꙁагрєбъ
ślůnski: Zagrzeb
کوردی: زاگرێب
српски / srpski: Загреб
srpskohrvatski / српскохрватски: Zagreb
suomi: Zagreb
svenska: Zagreb
தமிழ்: சாகிரேப்
Taqbaylit: Zagreb
татарча/tatarça: Загреб
тоҷикӣ: Загреб
Türkçe: Zagreb
Türkmençe: Zagreb
Twi: Zagreb
удмурт: Загреб
українська: Загреб
اردو: زغرب
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: Zagréb
Vahcuengh: Sagwzlwgbouh
vèneto: Zagavria
vepsän kel’: Zagreb
Tiếng Việt: Zagreb
Volapük: Zagreb
Võro: Zagreb
walon: Zagreb
Winaray: Zagreb
Wolof: Sagreb
ייִדיש: זאגרעב
Yorùbá: Zagreb
粵語: 薩格勒布
žemaitėška: Zagrėbs
中文: 萨格勒布