Жупании во Хрватска

Coat of arms
Оваа статија е дел од серијалот за
политиката на
Хрватска
 • Устав
 • Претседател
 • Парламент
 • Влада
  • Премиер
   • Андреј Пленковиќ
 • Политички партии
 • Избори
  • Претседател: 2005
  • Парламент: 2003 - 2007
 • Жупании
 • Надворешни односи
  • Пристапување кон ЕУ

Жупанија (хрватски: županija) — најкрупна административна единица во Република Хрватска. Земјата се дели на 21 жупанија.

Историја

Во Хрватска постоеле жупании уште од средниот век. Нивната големина, имиња и места се имаат променето низ времето.

Денежните жупании биле утврдини согласно Уставот на Република Хрватска од 1990, и оттогаш се имаат променето многу малку.

Пртед тоа, во СФРЈ, Република Хрватска се делела на општини (općine), помали од денешните жупании. Денес општините постојат исто така, но се помали единици од жупаниите, а и помали од старите општини.

Other Languages
català: Županija
davvisámegiella: Kroatia guovllut
Bahasa Indonesia: Daftar kabupaten di Kroasia
norsk nynorsk: Fylke i Kroatia
slovenčina: Župa (Chorvátsko)
slovenščina: Županije Hrvaške
српски / srpski: Жупаније Хрватске
srpskohrvatski / српскохрватски: Hrvatske županije