Ења
English: Enya

Enya
280x220px
Енија in 2001
Роден(а)Eithne Patricia Ní Bhraonáin
Занимањепејач, инструменталист, enya.com

Енија (родена на 17 мај 1961 Eithne Patricia Ní Bhraonáin), попозната како Enya, е ирска музичарка, најпродаваниот солов пејач попотекло од Ирска.

Енија е родена на 17 мај 1961 година во Гвидор, Република Ирска, како шесто на ред дете на родителите Лео и Мејр Бренан. Детството го минала во Гаот Добејр. На 11- годишна возраст заедно со своите сестри почнала да свири клавир во еден манастир, и тоа главно класична музика. Подоцна посетувала интернат.

По завршувањето на школувањето му пристапила на семејниот бенд An Clann As Dobhar, што го формирала таа во 1968 (во 1970 е преименуван во Clannad), а го сочинувале нејзини браќа и сестри и двајца вујковци. Во него ќе остане кратко време, а потоа заедно со Nick Ryan, тогашен продуцент на бендот, заминала да живее со него и со неговата жена Рома, инаку позната лирска поетеса, во Артен, северно од Даблин.

Од 1997 година Енија живее во Даблин во еден мал дворец по име „Manderely Castle“. Така го нарекла според дворецот од нејзиниот омилен филм „Rebecca“.

Во средината на 80-тите години на минатиот век ја започнла својата соло кариера. Текстовите ги пишувала Рома, а за продукцијата бил одговорен Ник. Меѓународен успех постигнала со песната „Orinoco Flow“. Притоа, нејзиниот албум „Watermark“ се наредува помеѓу 10-те најуспешни во Европа. Следните нејзини албуми успехот го потврдуваат: „Shepehrd Moons“ (1991), „The Celts“ (издаден во 1986, а во 1992 доживеала меѓународно реиздание) и „Greatest-Hits-Platte Paint the Sky with Stars“ (1997).

Една од светски најпознатите нејзини песни е „Only Time“. Во филмот „Sweet November“ била заднинска музика во клучна сцена, но не постигнала успех, туку станала позната по терористичкиот напад на 11 септември 2001 како музичка заднина во текот на телевизискиот пренос. Оваа песна влегла во топ 10 на „US Billboard Charts“, а албумот „A Day Without Rain“ бил на 2-то место. Енија ја освоила наградата „Echo“ за најуспешен светски сингл на германскиот пазар и номинација за најуспешен албум.

Во 2002 ја објавила песната „May it be“, што била заднинска музика во првиот дел од трилогијата „Господар на прстените: Враќањето на кралот“, а била номинирана и за наградата Оскар. Во 2005 на албумот „Amartine“ за првпат пеела на вештачкиот јазик Loxian.


Other Languages
Afrikaans: Enya
العربية: إنيا
aragonés: Enya
arpetan: Enya
asturianu: Enya
azərbaycanca: Enya
تۆرکجه: انیا
беларуская: Энія
български: Еня
bosanski: Enya
brezhoneg: Enya
català: Enya
čeština: Enya
Chavacano de Zamboanga: Enya
Cymraeg: Enya
dansk: Enya
Deutsch: Enya
eesti: Enya
English: Enya
español: Enya
Esperanto: Enya
euskara: Enya
فارسی: انیا
français: Enya
Gaeilge: Enya
Gàidhlig: Eithne
galego: Enya
한국어: 에냐
hornjoserbsce: Enya
hrvatski: Enya
Ido: Enya
Bahasa Indonesia: Enya
íslenska: Enya
italiano: Enya
ಕನ್ನಡ: ಎನ್ಯಾ
ქართული: ენია
kaszëbsczi: Enya
Kiswahili: Enya
Latina: Enya
latviešu: Enya
Lëtzebuergesch: Enya
lietuvių: Enya
magyar: Enya
മലയാളം: എനിയ
Malti: Enya
монгол: Эня
Nāhuatl: Enya
Nederlands: Enya
Nedersaksies: Enya
日本語: エンヤ
norsk: Enya
norsk nynorsk: Enya
occitan: Enya
oʻzbekcha/ўзбекча: Enya
Papiamentu: Enya
Piemontèis: Enya
Plattdüütsch: Enya
polski: Enya
português: Enya
română: Enya
русский: Эния
sardu: Enya
Scots: Enya
shqip: Enya
sicilianu: Enya
සිංහල: එන්යා
Simple English: Enya
slovenčina: Enya
slovenščina: Enya
srpskohrvatski / српскохрватски: Enya
suomi: Enya
svenska: Enya
தமிழ்: என்யா
Taqbaylit: Enya
తెలుగు: ఎన్య
ไทย: เอนยา
Türkçe: Enya
українська: Енія
Tiếng Việt: Enya
Volapük: Enya
粵語: 恩雅
Zazaki: Enya
中文: 恩雅