Етрурци

Расена
Расна
768 п.н.е–264 п.н.е
Проширеноста на етрурската цивилизација и дванаесетте етрурски градови.
Главен градВелзна
ЈазициЕтрурски јазик
ВероисповедЕтруска
УредувањеНеукажано
ЗаконодавствоЕтрурска лига
Историски периодАнтички
 - Виланованска култура768 п.н.е
 - Римско освојување на Волсинии264 п.н.е
Денес во Италија
 Франција
Етрурски пар (Лувр, соба 18)

Етрурска цивилизација е модерно име дадено на цивилизацијата на античка Италија во областа на Тоскана, западна Умбрија и северниот дел на Лацио.

Етрурците се нарекувале себеси Расена, што беше синкопирано на Расна.[1] Оваа цивилизација се одликувала со уникатен јазик, и опстојувала од времето на најраните етрурски натписи (ц. 700 п.н.е.)[2] се до нејзината асимилацијата во Римската република во доцниот 4 век п.н.е.[2] Кога била најголема, во текот на периодот на основањето на Рим и Римското Кралство, беше поделена на 3 града: Етрурија, Лацио и Кампанија.[3]

Културата се развила во Италија во околу 800 година п.н.е. Студиите на митохондриската ДНК (2013) покажуваат дека Етрурците биле многу слични на неолитското население од Централна Европа и друго тосканско население.[4] Тие биле иманентни политеисти.[5]

Етрурците биле моногамно општество што го нагласувало спарувањето. Исто така е можно грчките и римските ставови за Етрурците да биле резултат на недоразбирањето за местото на жените во нивното општество. Во Грција, како и во Рим, респектабилните жени биле затворени во куќата и дружењето меѓу половите не се случувало. Така слободата на жените во рамките на етрурското општеството можело погрешно да било разбрано како имплицирање на нивна сексуална достапност. Вреди да се напомене дека голем број на етрурските гробови носат погребни натписи во форма "Х син на (таткото) и (мајката)", укажувајќи на важноста на мајчината страна на семејството, се смета дека етрурското било матрилинеарно општество.

Потеклото на Етрурците е изгубено во праисторијата. Историчарите немаат литература, немаат оригинални текстови за религијата и филозофијата; Затоа, многу од она што е познато за оваа цивилизација е изведено од предметите во гробовите.[6]

Многу, ако не и повеќе, од етрурските градови биле постари од Рим. Рим веројатно беше мала населба до доаѓањето на Етрурците кои ја воспоставиле почетната урбана инфраструктура, како што се системите за одводнување. Се верува дека етрурскиот стил на владата се промени од тотална монархија во олигархиска република (како Римската република) во 6 век п.н.е. Етрурската архитектура направи траен придонес во архитектурата на Италија, која била усвоена од страна на Римјаните и преку нив стана стандард во западната цивилизација.[7]

Наводи

  1. Rasenna comes from Origins.
  2. 2,0 2,1 Helmut Rix, "Etruscan," in The Ancient Languages of Europe, ed. Roger D. Woodard (Cambridge University Press, 2008), pp. 141-164.
  3. A good map of the Italian range and cities of the culture at the beginning of its history can be found at [1], the mysteriousetruscans.com site. The topic of the "League of Etruria" is covered in Freeman, pp. 562–565. The league in northern Italy is mentioned in Livy, Book V, Section 33. The passage identifies the Raetii as a remnant of the 12 cities "beyond the Apennines". The Campanian Etruscans are mentioned (among many sources) by II.17). The entire subject with complete ancient sources in footnotes was worked up by George Dennis in his Introduction. In the LacusCurtius transcription, the references in Dennis's footnotes link to the texts in English or Latin; the reader may also find the English of some of them on WikiSource or other Internet sites. As the work has already been done by Dennis and Thayer, the complete work-up is not repeated here.
  4. http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0055519
  5. Leslie Ross, Art and Architecture of the World's Religions: Prehistoric belief systems (Greenwood Press, 2009), p. 75.
  6. (Bonfante 2006: 9)
  7. Axel Boëthius, Roger Ling and Tom Rasmussen (1994). Etruscan and early Roman architecture. Yale University Press. 
Other Languages
Afrikaans: Etruskers
Alemannisch: Etrusker
asturianu: Etruscos
azərbaycanca: Etrusklar
تۆرکجه: اتروسک‌لار
беларуская: Этрускі
беларуская (тарашкевіца)‎: Этрускі
български: Етруски
brezhoneg: Etrusked
català: Etruscs
Чӑвашла: Этрускăсем
čeština: Etruskové
corsu: Etruschi
Cymraeg: Etrwsciaid
dansk: Etruskere
Deutsch: Etrusker
eesti: Etruskid
Ελληνικά: Ετρούσκοι
español: Etruscos
Esperanto: Etruskoj
estremeñu: Etruscus
euskara: Etruriar
français: Étrusques
Frysk: Etrusken
galego: Etruscos
հայերեն: Էտրուսկներ
hrvatski: Etruščani
Bahasa Indonesia: Etruskan
interlingua: Etruscos
italiano: Etruschi
עברית: אטרוסקים
ქართული: ეტრუსკები
Kiswahili: Waetruski
kurdî: Etrûsk
Latina: Etrusci
latviešu: Etruski
Lëtzebuergesch: Etrusker
lietuvių: Etruskai
lumbaart: Etrusch
magyar: Etruszkok
Nederlands: Etrusken
norsk: Etruskere
norsk nynorsk: Etruskarar
occitan: Etruscs
polski: Etruskowie
português: Etruscos
română: Etrusci
русский: Этруски
shqip: Etruskët
sicilianu: Etruschi
Simple English: Etruscan civilization
slovenčina: Etruskovia
slovenščina: Etruščani
српски / srpski: Етрурци
srpskohrvatski / српскохрватски: Etrurci
suomi: Etruskit
svenska: Etrusker
Türkçe: Etrüskler
українська: Етруски
vèneto: Etruschi
Tiếng Việt: Văn minh Etrusca
Lingua Franca Nova: Etrusca (sivilia)