Ерусалим
English: Jerusalem

 • Ерусалим
  יְרוּשָׁלַיִם (Јерушалајим)
  jerusalem infobox image.jpg
  Официјално знаме на Ерусалим
  Знаме
  Официјален грб на Ерусалим
  Грб
  mестоположба
  mестоположбата на Ерусалим
  Координати

  erioll world.svg 31°47′″n, 35°13′″e

  Часовен појас
  - лето
  utc+2
  utc+3
  Општи податоци
  Име
  - изворно
  - други имиња


  Ерусалим
    יְרוּשָׁלַיִם (Јерушалајим)
  арапски: القـُدْس (Ал Кудс);
  грчки: Ίερουσαλήμ (Јеросалем)
  латински:hierosolyma (Хиерусалем)
  Прво доселување 4000 п.н.е.
  Стари имиња Салем
  Јебус
  Сион или Цион
  Ир Давид (Давидов град)
  Повикувачки број +972 2
  Портал www.jerusalem.muni.il
  Управа
  Земја Израел Израел
  Округ Ерусалим
  Градоначалник Нир Баркат
  Географија
  Површина 126 km²
  Надморска височина околу 760 m
  Население
  Население 933 200 (2012)[1] (2007)
  Густина 5.750,4 ж./km² (2006)
  Етнички групи евреи (65%), муслимани (32%), христијани (2%), други (1%)

  Ерусалим (иврит:יְרוּשָׁלַיִם За снимкава (audio) ; арапски:القُدس القُدس За снимкава (audio)  ел-Кудс, арамејски: ܐܘܪܫܠܡ, ’Ūrišlem, грчки: Ίερουσαλήμ или Ίεροσόλυμα; латински: hierosolyma, hierusalem, aelia capitolina) — древен град на Блискиот Исток и најважен град во Израел, и покрај тоа што овој факт е спорен за муслиманските земји, особено за Палестина.[2] Градот брои 804,355 жители, и се протега на точно 125,1 km², вклучувајќи го и Источен Ерусалим.[1][3][iv] Градот се наоѓа во близина на јудејската планина, помеѓу Средоземното Море и Мртвото Море. Модерниот Ерусалим е изграден надвор од ѕидините на стариот дел од градот. Градот бил основан во 4 век п.н.е., и како таков е дел од најстарите градови на светот.[4].

  Ерусалим е најсветиот град во јудаизмот, и претставувал најголемиот духовен центар на Евреите во 10 век п.н.е.[5]. Тој исто така претставува трет најсвет град во исламот, по Мека и Медина[6], а е свет град и за христијанството. На површина од само 0,9 km²[7], во Стариот Град, на Ридот на храмовите се наоѓаат најважните религиозни градби: Западниот Ѕид или Ѕидот на плачот за јудаизмот, Светиот Гроб за христијанството и Ал Акса со Златната купола за исламот. Стариот Град е поделен на четири населби: еврејска, исламска, христијанска и ерменска населба, кои биле поделени во текот 19 век.[8] Стариот Град бил номиниран и вклучен во списокот на светско наследство за несигурни градови во 1982 година од Јордан.[9] Во текот на својата историја, градот Ерусалим два пати бил целосно разрушен, 23 пати под опсада, 52 пати нападнат и 44 пати освоен.[10]

  Денес, статусот на Ерусалим е определен со израелско-палестинскиот конфликт. Анексијата на Источен Ерусалим е многупати дискутирана и осудувана од страна на ООН[11][12], а и самите Палестинци го сметаат Источен Ерусалим како главен град на нивната идна држава, Палестина.[13][14] По 1980 година, многу амбасади и светски организации своите канцеларии ги преместиле од Ерусалим во Тел Авив, но има и такви чии амбасади сѐ уште се во Ерусалим, како на пример амбасадата на САД.[15]

 • Етимологија
 • Историја
 • Крстоносци, Саладин и Мамлуците
 • Улогата на османлиите во градот
 • Британскиот мандат и војната од 1948 година
 • Географија
 • Демографија
 • Општински совет на Ерусалим
 • Политички статус
 • Религија
 • Култура
 • Економија
 • Транспорт
 • Образование
 • Спорт
 • Познати личности
 • Ерусалим како тема во уметноста и во популарната култура
 • Галерија
 • Панорама
 • Надворешни врски

Ерусалим
יְרוּשָׁלַיִם (Јерушалајим)
Jerusalem infobox image.JPG
Официјално знаме на Ерусалим
Знаме
Официјален грб на Ерусалим
Грб
Mестоположба
Mестоположбата на Ерусалим
Координати

Erioll world.svg 31°47′″N, 35°13′″E

Часовен појас
- лето
UTC+2
UTC+3
Општи податоци
Име
- изворно
- други имиња


Ерусалим
  יְרוּשָׁלַיִם (Јерушалајим)
арапски: القـُدْس (Ал Кудс);
грчки: Ίερουσαλήμ (Јеросалем)
латински:Hierosolyma (Хиерусалем)
Прво доселување 4000 п.н.е.
Стари имиња Салем
Јебус
Сион или Цион
Ир Давид (Давидов град)
Повикувачки број +972 2
Портал www.jerusalem.muni.il
Управа
Земја Израел Израел
Округ Ерусалим
Градоначалник Нир Баркат
Географија
Површина 126 km²
Надморска височина околу 760 m
Население
Население 933 200 (2012)[1] (2007)
Густина 5.750,4 ж./km² (2006)
Етнички групи евреи (65%), муслимани (32%), христијани (2%), други (1%)

Ерусалим (иврит:יְרוּשָׁלַיִם За снимкава (audio) ; арапски:القُدس القُدس За снимкава (audio)  ел-Кудс, арамејски: ܐܘܪܫܠܡ, ’Ūrišlem, грчки: Ίερουσαλήμ или Ίεροσόλυμα; латински: Hierosolyma, Hierusalem, Aelia Capitolina) — древен град на Блискиот Исток и најважен град во Израел, и покрај тоа што овој факт е спорен за муслиманските земји, особено за Палестина.[2] Градот брои 804,355 жители, и се протега на точно 125,1 km², вклучувајќи го и Источен Ерусалим.[1][3][iv] Градот се наоѓа во близина на јудејската планина, помеѓу Средоземното Море и Мртвото Море. Модерниот Ерусалим е изграден надвор од ѕидините на стариот дел од градот. Градот бил основан во 4 век п.н.е., и како таков е дел од најстарите градови на светот.[4].

Ерусалим е најсветиот град во јудаизмот, и претставувал најголемиот духовен центар на Евреите во 10 век п.н.е.[5]. Тој исто така претставува трет најсвет град во исламот, по Мека и Медина[6], а е свет град и за христијанството. На површина од само 0,9 km²[7], во Стариот Град, на Ридот на храмовите се наоѓаат најважните религиозни градби: Западниот Ѕид или Ѕидот на плачот за јудаизмот, Светиот Гроб за христијанството и Ал Акса со Златната купола за исламот. Стариот Град е поделен на четири населби: еврејска, исламска, христијанска и ерменска населба, кои биле поделени во текот 19 век.[8] Стариот Град бил номиниран и вклучен во списокот на светско наследство за несигурни градови во 1982 година од Јордан.[9] Во текот на својата историја, градот Ерусалим два пати бил целосно разрушен, 23 пати под опсада, 52 пати нападнат и 44 пати освоен.[10]

Денес, статусот на Ерусалим е определен со израелско-палестинскиот конфликт. Анексијата на Источен Ерусалим е многупати дискутирана и осудувана од страна на ООН[11][12], а и самите Палестинци го сметаат Источен Ерусалим како главен град на нивната идна држава, Палестина.[13][14] По 1980 година, многу амбасади и светски организации своите канцеларии ги преместиле од Ерусалим во Тел Авив, но има и такви чии амбасади сѐ уште се во Ерусалим, како на пример амбасадата на САД.[15]

Other Languages
Acèh: Al-Quds
Afrikaans: Jerusalem
Alemannisch: Jerusalem
አማርኛ: እየሩሳሌም
Ænglisc: Ierusalem
العربية: القدس
aragonés: Cherusalem
ܐܪܡܝܐ: ܐܘܪܫܠܡ
Արեւմտահայերէն: Երուսաղէմ
অসমীয়া: জেৰুজালেম
asturianu: Xerusalén
Avañe'ẽ: Herusalẽ
azərbaycanca: Qüds
تۆرکجه: بیت‌المقدس
bamanankan: Jerusalem
Bân-lâm-gú: Iâ-lō͘-sat-léng
башҡортса: Иерусалим
беларуская: Іерусалім
беларуская (тарашкевіца)‎: Ерусалім
भोजपुरी: येरुशलम
Bikol Central: Herusalem
български: Йерусалим
Boarisch: Jerusalem
bosanski: Jerusalem
brezhoneg: Jeruzalem
буряад: Иерусалим
català: Jerusalem
Чӑвашла: Иерусалим
Cebuano: Jerusalen
čeština: Jeruzalém
Chamoru: Jerusalem
Chavacano de Zamboanga: Jerusalén
Chi-Chewa: Jerusalem
chiShona: Jerusalem
chiTumbuka: Jerusalem
Cymraeg: Jeriwsalem
dansk: Jerusalem
Deutsch: Jerusalem
ދިވެހިބަސް: ޤުދުސް
dolnoserbski: Jeruzalem
डोटेली: जेरुशलम
Ελληνικά: Ιερουσαλήμ
English: Jerusalem
эрзянь: Иерусалим
español: Jerusalén
Esperanto: Jerusalemo
estremeñu: Jerusalén
euskara: Jerusalem
فارسی: اورشلیم
Fiji Hindi: Jerusalem
føroyskt: Jerúsalem
français: Jérusalem
Frysk: Jeruzalim
furlan: Jerusalem
Gaeilge: Iarúsailéim
Gaelg: Jerusalem
Gàidhlig: Ierusalem
galego: Xerusalén
ГӀалгӀай: Байтулмакъдис
贛語: 耶路撒冷
Gĩkũyũ: Jerusalem
客家語/Hak-kâ-ngî: Yâ-lu-sat-lâng
한국어: 예루살렘
Hawaiʻi: Ielukalema
հայերեն: Երուսաղեմ
हिन्दी: यरुशलम
hornjoserbsce: Jeruzalem
hrvatski: Jeruzalem
Igbo: Jerusalem
Ilokano: Herusalem
Bahasa Indonesia: Yerusalem
interlingua: Jerusalem
Interlingue: Jerusalem
isiXhosa: IJerusalem
isiZulu: IYerusalem
íslenska: Jerúsalem
italiano: Gerusalemme
עברית: ירושלים
Kabɩyɛ: Jeruzalɛm
kalaallisut: Jerusalem
ಕನ್ನಡ: ಜೆರುಸಲೆಂ
ქართული: იერუსალიმი
kaszëbsczi: Jerozolëma
қазақша: Иерусалим
kernowek: Jerusalem
Kinyarwanda: Yerusalemu
Kirundi: Jerusalem
Kiswahili: Yerusalemu
kriyòl gwiyannen: Jérusalem
kurdî: Orşelîm
Кыргызча: Иерусалим
Ladino: Yerushalayim
لۊری شومالی: اۊرشٱلیم
Latina: Hierosolyma
latviešu: Jeruzaleme
Lëtzebuergesch: Jerusalem
лезги: Ярусалим
lietuvių: Jeruzalė
Ligure: Gerusalemme
Limburgs: Jeruzalem
lingála: Yerusalémi
Lingua Franca Nova: Ieruxalim
Livvinkarjala: Jerusalimu
lumbaart: Gerüsalem
magyar: Jeruzsálem
मैथिली: जेरुसेलम
Malagasy: Jerosalema
മലയാളം: ജെറുസലേം
मराठी: जेरुसलेम
მარგალური: იერუსალიმი
مصرى: القدس
مازِرونی: اورشلیم
Bahasa Melayu: Baitulmuqaddis
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Ià-lô-sák-lēng
Mirandés: Jarusalen
мокшень: Ерусалим
монгол: Иерусалим
မြန်မာဘာသာ: ဂျေရုဆလင်မြို့
Nāhuatl: Jerusalen
Na Vosa Vakaviti: Jerusalemi
Nederlands: Jeruzalem
नेपाली: जेरुसेलम
日本語: エルサレム
Napulitano: Gierusalemme
нохчийн: Къудс-ГӀала
Nordfriisk: Jerusalem
Norfuk / Pitkern: Jerusalem
norsk: Jerusalem
norsk nynorsk: Jerusalem
Nouormand: Jérusalem
Novial: Jerusalem
occitan: Jerusalèm
олык марий: Иерусалим
oʻzbekcha/ўзбекча: Quddus
ਪੰਜਾਬੀ: ਜੇਰੂਸਲਮ
پنجابی: یروشلم
Papiamentu: Herusalem
Patois: Jiruusalem
Piemontèis: Gerusalem
Tok Pisin: Yerusalem
Plattdüütsch: Jerusalem
polski: Jerozolima
Ποντιακά: Ιερουσαλήμ
português: Jerusalém
Qaraqalpaqsha: Al-Qudıs
qırımtatarca: Qudus
română: Ierusalim
romani čhib: Jerusalem
rumantsch: Jerusalem
Runa Simi: Yerushalayim
русиньскый: Єрусалим
русский: Иерусалим
саха тыла: Иерусалим
Gagana Samoa: Ierusalema
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱡᱮᱨᱩᱥᱟᱞᱤᱢ
Scots: Jerusalem
Seeltersk: Jerusalem
shqip: Jeruzalemi
sicilianu: Girusalemmi
Simple English: Jerusalem
slovenčina: Jeruzalem
slovenščina: Jeruzalem
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Їєроусалимъ
ślůnski: Jerozolima
Soomaaliga: Qudus
کوردی: ئورشەلیم
Sranantongo: Jerusalem
српски / srpski: Јерусалим
srpskohrvatski / српскохрватски: Jeruzalem
Sunda: Yerusalem
suomi: Jerusalem
svenska: Jerusalem
Tagalog: Herusalem
தமிழ்: எருசலேம்
Taqbaylit: Urcalim
tarandíne: Gerusalemme
татарча/tatarça: Иерусалим
తెలుగు: జెరూసలేం
тоҷикӣ: Уршалим
Türkçe: Kudüs
Türkmençe: Ierusalim
українська: Єрусалим
اردو: یروشلم
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: قۇدس
vèneto: Hierusalem
vepsän kel’: Jerusalim
Tiếng Việt: Jerusalem
Volapük: Hierusalem
walon: Djeruzalem
文言: 耶路撒冷
Winaray: Jerusalem
Wolof: Jerusalem
吴语: 耶路撒冷
ייִדיש: ירושלים
粵語: 耶路撒冷
Zazaki: Urşelim
Zeêuws: Jeruzalem
žemaitėška: Jerozalė
中文: 耶路撒冷