Ербас А340

Ербас А340 (Airbus A340)

Белуга · А300 · А310 · А320 · А340 · А350 · А380

Cathay.pacific.a340-600.b-hqb.arp.jpg
A340-600 на Катај Пацифик на слетување.
Наменапатнички авион
ПроизводителЕрбас
Прв лет25 октомври 1991
Во редовна употреба одмарт 1993
Број на произведени летала354 до 31 јули 2008 [1]
Производна ценаA340-200: $87.000.000 (1989)
A340-300: $211,8 до $219,2 милиони (2008)[2]
A340-500: $233,0 до $241,1 милиони (2008)[2]
A340-600: $245,0 до $253,7 милиони (2008)[2]
Развиен одЕрбас А330
ВаријантиA340-200
A340-300
A340-500/-500ХГВ
A340-600/-600ХГВ

Ербас А340 (англиски: Airbus A340) е патнички широкотрупен авион со голем капацитет, четворомоторен, со голем долет од 12 до 16.000 км. Бил развиен едновремено со двомоторниот Ербас А330. Може да понесе од 261 до 380 патници. Првите верзии на А340 имаат исто тело и крила од А330, а подоцнежните се подолги и имаат поголеми крила.  1. „Airbus orders & deliveries“. http://www.airbus.com/odxml/orders_and_deliveries.xls. 
  2. 2,0 2,1 2,2 „Ценовниците на Ербас од 2008“. http://www.airbus.com/store/mm_repository/pdf/att00011726/media_object_file_ListPrices2008.pdf.  преземено на 27 јули, 2008
Other Languages
Afrikaans: Airbus A340
العربية: إيرباص إيه 340
български: Еърбъс А340
català: Airbus A340
čeština: Airbus A340
Deutsch: Airbus A340
Ελληνικά: Airbus A340
English: Airbus A340
español: Airbus A340
Esperanto: Airbus A340
euskara: Airbus A340
français: Airbus A340
galego: Airbus A340
hrvatski: Airbus A340
Bahasa Indonesia: Airbus A340
íslenska: Airbus A340
italiano: Airbus A340
қазақша: Airbus A340
latviešu: Airbus A340
Lëtzebuergesch: Airbus A340
lietuvių: Airbus A340
Limburgs: Airbus A340
magyar: Airbus A340
Bahasa Melayu: Airbus A340
မြန်မာဘာသာ: အဲယားဘတ်စ် A340
Nederlands: Airbus A340
日本語: エアバスA340
occitan: Airbus A340
polski: Airbus A340
português: Airbus A340
română: Airbus A340
русский: Airbus A340
Simple English: Airbus A340
slovenčina: Airbus A340
slovenščina: Airbus A340
српски / srpski: Ербас А340
srpskohrvatski / српскохрватски: Airbus A340
svenska: Airbus A340
Tagalog: Airbus A340
Türkçe: Airbus A340
українська: Airbus A340
Tiếng Việt: Airbus A340