Епоха (астрономија)

Во астрономијата, епоха е момент од време што се користи како точка за одредување на орбитата на едно небесно тело.[1] Обично, епоха е моментот кога е забележана ѕвездата.

Јулијанската година, која е наречена така по Јулие Цезар (100 п.н.е. — 44 н.е.), е година која содржи точно 365,25 дена. Јулијанската година 2000 започнува на 1 јануари 2000 година во точно 12:00 часот. Почетокот на јулијанската година се запишува со префиксот 'J' и суфиксот '.0', на пример: 'J2000.0' за почетокот на јулијанската година 2000.

Наводи

  1. Soop, E. M. (1994). Handbook of Geostationary Orbits. Springer. ISBN 9780792330547. 
Other Languages
беларуская: Эпоха (астраномія)
беларуская (тарашкевіца)‎: Эпоха (астраномія)
čeština: Ekvinokcium
한국어: 역기점
Bahasa Indonesia: Epos (astronomi)
Lëtzebuergesch: Epoch (Astronomie)
Bahasa Melayu: Epok (astronomi)
日本語: 元期
norsk nynorsk: Astronomisk epoke
Simple English: Epoch (astronomy)
slovenščina: Epoha (astronomija)
srpskohrvatski / српскохрватски: Epoha (astronomija)
українська: Епоха (астрономія)
中文: 曆元