Емпедокле

Емпедокле
'
Empedocles in Thomas Stanley History of Philosophy.jpg
Емпедокле, гравура од XVII век
Роден(а)490 п.н.е.
Агриџенто, Сицилија
Починал(а)430 п.н.е. (на околу 60 години)
Етна, Сицилија
ПериодПретсократова филозофија
ПодрачјеЗападна филозофија
ШколаПлиралистичка школа
Претежна дејност
Космогенеза и Онтологија
Значајни идеи
Материјата е составена од четири елементи: вода, земја, воздух и оган
Космичките принципи на Филотас („Љубов„) и Никеи („Караница“)[1]

Емпедокле (490-430 година п.н.е.) бил старогрчки филозоф, научник, физиолог и верски учител. Бил жител на градот Агригент, грчки град на Сицилија, носел златен, лавров венец и бронзени сандали. Бил проучен исцелител и извонреден говорник; Аристотел го опишал „како татко на говорништвото“. Емпедокле бил најпознат по убедувањето дека сите материи се состојат од четири елементи - огнот, воздухот, земјата и водата, кои ги спојуваат и ги раздвојуваат персонификуваните косимчки сили на љубовта и раздорот. Верувал во реинкарнацијата и тврдел дека е божествено битие. Според преданието, умрел фрлајќи се во пламенот на Етна, додека се обидувал да докаже дека ќе се врати како бог.

Извор

  • Дејвис, Адам Харт, уред (2011). Општа наука: енциклопедија за секое семејство и дом. прев. Сашо Христовски и др. Скопје: Младинска книга. ISBN 978-608-4500-27-8.ISBN 978-608-4500-27-8.библ.)
Other Languages
Afrikaans: Empedokles
العربية: إيمبيدوكليس
azərbaycanca: Empedokl
беларуская: Эмпедокл
български: Емпедокъл
bosanski: Empedoklo
čeština: Empedoklés
dansk: Empedokles
Deutsch: Empedokles
eesti: Empedokles
English: Empedocles
español: Empédocles
Esperanto: Empedoklo
euskara: Enpedokles
فارسی: امپدوکلس
français: Empédocle
galego: Empédocles
հայերեն: Էմպեդոկլես
hrvatski: Empedoklo
Bahasa Indonesia: Empedokles
íslenska: Empedókles
italiano: Empedocle
עברית: אמפדוקלס
Кыргызча: Эмпедокл
Latina: Empedocles
latviešu: Empedokls
lietuvių: Empedoklis
magyar: Empedoklész
Nederlands: Empedocles
norsk: Empedokles
norsk nynorsk: Empedokles
occitan: Empèdocles
oʻzbekcha/ўзбекча: Empedokl Akragantlik
Piemontèis: Empédocle
polski: Empedokles
português: Empédocles
română: Empedocle
русский: Эмпедокл
Scots: Empedocles
shqip: Empedokli
sicilianu: Empedocli
Simple English: Empedocles
slovenčina: Empedokles
slovenščina: Empedoklej
српски / srpski: Емпедокле
srpskohrvatski / српскохрватски: Empedokle
suomi: Empedokles
svenska: Empedokles
татарча/tatarça: Эмпедокл
Türkçe: Empedokles
українська: Емпедокл
Tiếng Việt: Empedocles
Winaray: Empedocles