Емпедокле

Емпедокле
'
Empedocles in Thomas Stanley History of Philosophy.jpg
Емпедокле, гравура од XVII век
Изворно име '
Роден(а) 490 п.н.е.
Агриџенто, Сицилија
Починал(а) 430 п.н.е. (на околу 60 години)
Етна, Сицилија
Период Претсократова филозофија
Подрачје Западна филозофија
Школа Плиралистичка школа
Претежна дејност
Космогенеза и Онтологија
Значајни идеи
Материјата е составена од четири елементи: вода, земја, воздух и оган
Космичките принципи на Филотас („Љубов„) и Никеи („Караница“) [1]

Емпедокле (490-430 година п.н.е.) бил старогрчки филозоф, научник, физиолог и верски учител. Бил жител на градот Агригент, грчки град на Сицилија, носел златен, лавров венец и бронзени сандали. Бил проучен исцелител и извонреден говорник; Аристотел го опишал „како татко на говорништвото“. Емпедокле бил најпознат по убедувањето дека сите материи се состојат од четири елементи - огнот, воздухот, земјата и водата, кои ги спојуваат и ги раздвојуваат персонификуваните косимчки сили на љубовта и раздорот. Верувал во реинкарнацијата и тврдел дека е божествено битие. Според преданието, умрел фрлајќи се во пламенот на Етна, додека се обидувал да докаже дека ќе се врати како бог.

Извор

  • Дејвис, Адам Харт, уред (2011). Општа наука: енциклопедија за секое семејство и дом. прев. Сашо Христовски и др. Скопје: Младинска книга. ISBN 978-608-4500-27-8.ISBN 978-608-4500-27-8.библ.)
Other Languages
Afrikaans: Empedokles
العربية: إيمبيدوكليس
azərbaycanca: Empedokl
беларуская: Эмпедокл
български: Емпедокъл
bosanski: Empedoklo
čeština: Empedoklés
dansk: Empedokles
Deutsch: Empedokles
eesti: Empedokles
English: Empedocles
español: Empédocles
Esperanto: Empedoklo
euskara: Enpedokles
فارسی: امپدوکلس
français: Empédocle
galego: Empédocles
Հայերեն: Էմպեդոկլես
hrvatski: Empedoklo
Bahasa Indonesia: Empedokles
íslenska: Empedókles
italiano: Empedocle
עברית: אמפדוקלס
Кыргызча: Эмпедокл
Latina: Empedocles
latviešu: Empedokls
lietuvių: Empedoklis
magyar: Empedoklész
Nederlands: Empedocles
norsk: Empedokles
norsk nynorsk: Empedokles
occitan: Empèdocles
Piemontèis: Empédocle
polski: Empedokles
português: Empédocles
română: Empedocle
русский: Эмпедокл
Scots: Empedocles
shqip: Empedokli
sicilianu: Empedocli
Simple English: Empedocles
slovenčina: Empedokles
slovenščina: Empedoklej
српски / srpski: Емпедокле
srpskohrvatski / српскохрватски: Empedokle
suomi: Empedokles
svenska: Empedokles
татарча/tatarça: Эмпедокл
Türkçe: Empedokles
українська: Емпедокл
Tiếng Việt: Empedocles
Winaray: Empedocles