Елизабета II

Елизабета II
Нејзиното Величество Кралицата Елизабета II
Елизабета II во 2007 г.
На престолод 6 февруари 1952
(&1000000000000006600000066 години и &10000000000000350000000350 дена)
Крунисување2 јуни 1953
ПретходникЏорџ VI
ПрестолонаследникЧарлс, Принц од Велс
Премиери
СопружникПринц Филип, Војвода од Единбург
Деца
Чарлс, Принц од Велс
Ана, Кралска принцеза
Принц Ендрју, Војвода од Јорк
Принц Едвард, ерл од Весекс
Полно име
Елизабета Александра Мери
ДинастијаВиндзор
ТаткоЏорџ VI
МајкаЕлизабета Боуз-Лајон
ПотписПотпис на Елизабета II
ВероисповедАнгликанска црква и Црква на Шкотска

Елизабета II (англ. Elizabeth II) цело име: Елизабета Александра Мери Виндзор (р. 21 април 1926) — кралица на шеснаесет независни држави и нивни прекуморски територии здружени во сојузот наречен Комонвелт. Според Вестминстерскиот статут од 1931 год., таа ги носи круната и владетелската титула на секоја од тие држави посебно и подеднакво; сепак таа е жител и најдиректно вклучена во Велика Британија, нејзиното најстаро кралство, во кое нејзините предци владееле повеќе од 1000 години. Стапила на тронот во 1952 год.

Покрај Обединетото Кралство, Елизабета II е и Кралица и на Канада, Австралија, Нов Зеланд, Јамајка, Барбадос, Бахамите, Гренада, Папуа Нова Гвинеја, Соломонови Острови, Тувалу, Света Луција, Свети Винсент и Гренадините, Антигва и Барбуда, Белизе и Сент Китс и Невис. Во секоја од овие држави, таа е претставена од Генерален гувернер. 16-те земји во кои таа е Кралица се познати како кралства на Комонвелтот. Нивното вкупно население брои 129 милиони жители. Теоретски, нејзината моќ е огромна, но во пракса и според конвенциите, таа лично никогаш не се впушта во политички прашања. Сепак, особено во Велика Британија, позната е по тоа дека е активна во кулоарската политика и во работите на државата, и редовно се среќава на работни средби со министрите од Владата. Елизабета II држи и низа други позиции, меѓу нив и Шеф на Комонвелтот, Врховен Поглавар на Англиканската црква, Војвода од Нормандија, Лорд на островот Ман, Врховен командант на армијата на Велика Британија, Врховен командант на армијата на Канада, Врховен адмирал на морнарицата и др.

Елизабета II е еден од најдолго владеачките монарси во историјата, и исто така единствена која е водач на повеќе од една држава истовремено (заедно со претседателот на Франција кој истовремено е и Ко-Принц на Андора. Како што некои од колониите на Британскиот Комонвелт (денешен Комонвелт) се здобивале со независност од Велика Британија за време на нејзиното владеење, таа станувала кралица на новопрогласените независни држави.

Од 1947. Кралицата е мажена за Принцот Филип, Војводата од Единбург, роден како Принц од Грција и Данска, но по натурализацијата во Англија познат како Филип Маунтбатен. До денес тие имаат 4 деца и осум внуци.

Моментално таа е втор најстар шеф на држава во светот, по кралот Бумибол на Тајланд. През периодот од преку 50 години владеење, кралицата има доживеано смена на 10 британски премиери, како и бројни други премиери на земјите на Комонвелтот на кои таа е шеф на држава.

Other Languages
Alemannisch: Elisabeth II.
Ænglisc: Elisabeþ II
azərbaycanca: II Elizabet
Bân-lâm-gú: Elizabeth 2-sè
башҡортса: Елизавета II
беларуская: Лізавета II
беларуская (тарашкевіца)‎: Лізавета II
भोजपुरी: एलिजाबेथ II
Bikol Central: Reyna Elizabeth II
Bislama: Elisabet II
български: Елизабет II
brezhoneg: Elesbed II
буряад: II Елизавета
čeština: Alžběta II.
Chavacano de Zamboanga: Reina Elizabeth, el aca-segundo
davvisámegiella: Elizabeth II
Deutsch: Elisabeth II.
English: Elizabeth II
français: Élisabeth II
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: Queen Elizabeth II
客家語/Hak-kâ-ngî: Elizabeth 2-sṳ
հայերեն: Եղիսաբեթ II
hornjoserbsce: Hilžbjeta II.
hrvatski: Elizabeta II.
Ilokano: Isabel II
Interlingue: Elisabeth II
isiZulu: Elizabeth II
Kabɩyɛ: Elizabeth 2
ქართული: ელისაბედ II
қазақша: II Елизавета
kernowek: Elisabeth II
Kreyòl ayisyen: Elizabeth II
kurdî: Elizabeth II
Кыргызча: Елизавета II
لۊری شومالی: ئلیزابئت دویوم
Lëtzebuergesch: Elizabeth II.
lietuvių: Elžbieta II
Limburgs: Elizabeth II
Malagasy: Elizabeth II
മലയാളം: എലിസബത്ത് II
მარგალური: ელისაბედ II
Bahasa Melayu: Elizabeth II
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Elizabeth 2-sié
монгол: II Элизабет
нохчийн: Элизабет II
Nordfriisk: Elisabeth II.
Norfuk / Pitkern: Elisabeth II
Novial: Elisabeth II
oʻzbekcha/ўзбекча: Yelizaveta II
ਪੰਜਾਬੀ: ਐਲਿਜ਼ਾਬੈਥ II
پنجابی: الزبتھ II
Papiamentu: Elizabet II
Tok Pisin: Elisabet II
Plattdüütsch: Elisabeth II. (Windsor)
polski: Elżbieta II
qırımtatarca: II Elizabet
Runa Simi: Elisabeth II
русский: Елизавета II
Gagana Samoa: Masiofo Elisapeta II
संस्कृतम्: एलिज़बेथ २
Simple English: Elizabeth II
slovenčina: Alžbeta II.
ślůnski: Elizabeth II
Soomaaliga: Elizabeth II
српски / srpski: Елизабета II
srpskohrvatski / српскохрватски: Elizabeta II
svenska: Elizabeth II
Tagalog: Elizabeth II
Taqbaylit: Elizabeth II
татарча/tatarça: Елизавета II
తెలుగు: ఎలిజబెత్ II
Türkçe: II. Elizabeth
Thuɔŋjäŋ: Elidhabeth II
українська: Єлизавета II
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: ئېلىزابېت II
vepsän kel’: Elizavet Toine
Tiếng Việt: Elizabeth II
Volapük: Elizabeth II
Winaray: Elizabeth II
Yorùbá: Elisabeti Kejì
žemaitėška: Elžbieta II