Екстремадура
English: Extremadura

Екстремадура
ГрбЗнаме
ГрбЗнаме
Главниот градски плоштад во Касерес
Главниот градски плоштад во Касерес
Држава Шпанија
Главен градМерида
Јазик во заедницаташпански
Официјални јазицишпански
Назив на жителитеЕкстремадурци, Екстремадурки
Број на жители
(INE 2006)
1.083.879
Површина41.634 км²
Екстремадура на мапа на Шпанија
Број на пратеници
Конгрес10
Сенат8
ПретседателГилјермо Фернандез Вара (PSOE)
Интернет страница


Екстремадура (шпански: Extremadura) e автономна заедница во Шпанија. Се наоѓа во југозападниот дел на земјата и се состои од две покраини: Касерес на север и Бадахоз на југ. Главен град е Мерида. Зафаќа површина од 41.634 км² и има 1,1 милиони жители.

Other Languages
Afrikaans: Extremadura
العربية: إكستريمادورا
aragonés: Estremadura
arpetan: Èstrèmadura
asturianu: Estremadura
Avañe'ẽ: Extremadura
azərbaycanca: Estremadura
беларуская: Эстрэмадура
беларуская (тарашкевіца)‎: Эстрэмадура
български: Естремадура
bosanski: Ekstremadura
brezhoneg: Extremadura
català: Extremadura
Cebuano: Extremadura
čeština: Extremadura
Cymraeg: Extremadura
Deutsch: Extremadura
Ελληνικά: Εστρεμαδούρα
English: Extremadura
español: Extremadura
Esperanto: Ekstremaduro
estremeñu: Estremaúra
euskara: Extremadura
français: Estrémadure
Gaeilge: Extremadura
Gàidhlig: Extremadura
galego: Estremadura
հայերեն: Էստրեմադուրա
hrvatski: Ekstremadura
Bahasa Indonesia: Extremadura
íslenska: Extremadúra
italiano: Estremadura
ქართული: ესტრემადურა
қазақша: Эстремадура
kernowek: Extremadura
Kreyòl ayisyen: Estremadure
Ladino: Estremadura
latviešu: Estremadura
Lëtzebuergesch: Extremadura
lietuvių: Estremadūra
Limburgs: Extremadura
Lingua Franca Nova: Estremadura
magyar: Extremadura
Māori: Extremadura
مازِرونی: اکسترمادورا
Bahasa Melayu: Extremadura
Nederlands: Extremadura
Nordfriisk: Ekstremaduura
norsk nynorsk: Extremadura
Novial: Extremadura
oʻzbekcha/ўзбекча: Extremadura
Piemontèis: Estremadura
română: Extremadura
Runa Simi: Ikstrimadura
русский: Эстремадура
Seeltersk: Extremadura
sicilianu: Estremadura
Simple English: Extremadura
slovenčina: Estremadura
slovenščina: Estremadura
српски / srpski: Екстремадура
srpskohrvatski / српскохрватски: Ekstremadura
svenska: Extremadura
Tagalog: Extremadura
tarandíne: Estremadura
татарча/tatarça: Эстремадура
Türkçe: Extremadura
українська: Естремадура
Tiếng Việt: Extremadura
Winaray: Extremadura
Zazaki: Ekstremadura