Економија

Економија
GDP nominal per capita world map IMF 2007.PNG
Општи аспекти

Историја на економските теории
Микроекономија · Макроекономија

Методологија

Поведение · Информациона
Економетрија · Развојна
Опитна · Теорија на игрите
Математичка

Специјалности и субспецијалности

Развој · Раст · Историја
Меѓународна трговија · Трудова
Благосостојба · Финансиска
Монетарна теорија · Јавен сектор
Индустриска организација · Право
Еколошка · Економски системи
Природни ресурси · Аграрна
Животна средина · Регионална наука
Урбана · Култура · Здраство

Списоци

Журнали · Публикации
Категории · Теми · Економисти

Portal.svg Портал економија

Поимот економија (на грчки Οικονομικά) потекнува од грчките зборови „оикос“ (οίκω=домаќинство) и „номос“ (νέμω=закон) и претставува општествена наука што се занимава со изучување на прераспределбата на недостатните ресурси со помош на мерливи менливи. Овие изучувања вклучуваат анализа на производство, дистрибуција, трговија и потрошувачка на добра и услуги. Економијата се смета за позитивна кога се обидува да ги објасни последиците на различните избори во даден сет претпоставки и набљудувања, и нормативна кога препорачува одредена постапка што треба да се преземе.]

Економската наука се дели на две гранки: микроекономија, што се фокусира на индивидуалните субјекти, како што се домаќинствата и претпријатијата, и макроекономија, што гледа на економијата на една држава или регион во целост, земајќи ги предвид агрегатните понуда и побарувачка за пари, капитал и стоки.

  • Поврзано

Поврзано


Other Languages
Afrikaans: Ekonomie
አማርኛ: ሥነ ንዋይ
العربية: اقتصاد (علم)
aragonés: Economía
অসমীয়া: অৰ্থনীতি
asturianu: Economía
azərbaycanca: İqtisadi nəzəriyyə
bamanankan: Nafasorosira
বাংলা: অর্থনীতি
Bahasa Banjar: Ikunumi
Bân-lâm-gú: Keng-chè-ha̍k
Basa Banyumasan: Ekonomi
башҡортса: Иҡтисад (фән)
беларуская: Эканоміка
беларуская (тарашкевіца)‎: Эканоміка
bosanski: Ekonomija
brezhoneg: Armerzh
буряад: Эдэй засаг
Чӑвашла: Экономика
Cebuano: Ekonomiks
čeština: Ekonomie
Chamoru: Ekonomia
chiShona: Ronzanzanga
corsu: Ecunumia
Cymraeg: Economeg
Ελληνικά: Οικονομικά
English: Economics
Esperanto: Ekonomiko
estremeñu: Economia
euskara: Ekonomia
Fiji Hindi: Arthsaastr
føroyskt: Búskapur
Frysk: Ekonomy
furlan: Economie
Gaeilge: Eacnamaíocht
Gaelg: Tarmaynys
Gàidhlig: Eaconomachd
galego: Economía
贛語: 經濟學
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: अर्थशास्त्र
客家語/Hak-kâ-ngî: Kîn-chi-ho̍k
한국어: 경제학
hrvatski: Ekonomija
Ilokano: Ekonomika
Bahasa Indonesia: Ilmu ekonomi
interlingua: Economia
Interlingue: Economie
íslenska: Hagfræði
עברית: כלכלה
Basa Jawa: Ékonomi
ქართული: ეკონომიკა
kaszëbsczi: Ekònomijô
Kiswahili: Somo la Uchumi
Kreyòl ayisyen: Ekonomi
kurdî: Aborî
Кыргызча: Экономика
Ladino: Ekonomiya
Latina: Oeconomica
latviešu: Ekonomika
Lëtzebuergesch: Ekonomie
lietuvių: Ekonomika
Ligure: Economìa
Limburgs: Economie
Lingua Franca Nova: Economia
la .lojban.: dinske
Malagasy: Toe-karena
მარგალური: ეკონომიკა
Bahasa Melayu: Ekonomi
Mirandés: Eiquenomie
မြန်မာဘာသာ: ဘောဂဗေဒ
Nederlands: Economie
Nedersaksies: Ekonomie
नेपाल भाषा: अर्थशास्त्र
日本語: 経済学
norsk nynorsk: Samfunnsøkonomi
Nouormand: Êcononmie
Novial: Ekonomike
occitan: Economia
Oromoo: Dinagdee
oʻzbekcha/ўзбекча: Iqtisodiyot
ਪੰਜਾਬੀ: ਅਰਥਸ਼ਾਸਤਰ
پنجابی: اکنامکس
Patois: Ikanamix
ភាសាខ្មែរ: សេដ្ឋកិច្ច
Piemontèis: Conomìa
Tok Pisin: Ikonimikis
polski: Ekonomia
português: Economia
Qaraqalpaqsha: Ekonomika
Runa Simi: Musiku
русиньскый: Економия
саха тыла: Экономика
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱠᱟᱹᱣᱰᱤ ᱟᱹᱨᱤ
Gagana Samoa: Economics
sardu: Economia
Scots: Economics
Seeltersk: Wirtskup
Sesotho sa Leboa: Thutothuo
shqip: Ekonomia
sicilianu: Ecunumìa
Simple English: Economics
slovenčina: Ekonómia
slovenščina: Ekonomija
Soomaaliga: Dhaqaale
српски / srpski: Економија
srpskohrvatski / српскохрватски: Ekonomija
Basa Sunda: Ékonomi
Tagalog: Ekonomika
татарча/tatarça: Икътисад (фән)
тоҷикӣ: Иқтисод
Thuɔŋjäŋ: Piöcmääcëkäŋ
українська: Економіка
اردو: معاشیات
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: ئىقتىسادشۇناسلىق
vèneto: Economia
vepsän kel’: Ekonomik (tedo)
Tiếng Việt: Kinh tế học
Volapük: Konömav
walon: Economeye
文言: 計學
Wolof: Koom-koom
吴语: 經濟學
ייִדיש: עקאנאמיק
粵語: 經濟學
Zazaki: İqtısad
Zeêuws: Economie
žemaitėška: Akuonuomėka
中文: 经济学