Егзистенцијализам


Егзистенцијалистичката филозофија се занимава со смислата, тешкотиите и насоките на човековото постоење, и го поставува проблемот на егзистенцијата. Појавата на егзистенцијализмот во современата филозофска мисла е условена од тешката, драматична лична положба на човекот во историската и социјална ситуација во првата половина на 20 век, од општата разочараност во прогресот и од кризата на европската цивилизација.[1]

Настанок на Егзистенцијализмот

Предвесници на оваа филозофија се Кјеркегор и Ниче, чија филозофија е поврзана со егзистенцијата на човекот. Големо влијание врз овие филозофски идеи извршиле: Блез Паскал[2], Шелинг, Шопенхауер, како и Достоевски, Франц Кафка[3] и феноменолoгијата на Хусерл[4][1]. Егзистенцијализмот се појавува во средината на 20 век меѓу група на особено значајни мислители. Таа најпрво се појавува во Германија, а подоцна во разни варијанти и во другите земји во Европа, во текот на Втората светска војна станува популарна, а по неа во Франција станува мода и култура[5]. Најзначајни автори се Жан Пол Сартр, Карл Јасперс, Мартин Хајдегер и други. Со мали разлики се диференцираат два правци: филозофија на егзистенцијата и егзистенцијализам[1].

Other Languages
Afrikaans: Eksistensialisme
Alemannisch: Existenzialismus
አማርኛ: ኅልውነት
العربية: وجودية
asturianu: Esistencialismu
azərbaycanca: Ekzistensializm
Bân-lâm-gú: Chûn-chāi-chú-gī
башҡортса: Экзистенциализм
беларуская: Экзістэнцыялізм
беларуская (тарашкевіца)‎: Экзыстэнцыялізм
čeština: Existencialismus
Cymraeg: Dirfodaeth
Ελληνικά: Υπαρξισμός
español: Existencialismo
Esperanto: Ekzistadismo
français: Existentialisme
Gaeilge: Eiseachas
贛語: 存在主義
한국어: 실존주의
Bahasa Indonesia: Eksistensialisme
interlingua: Existentialismo
íslenska: Tilvistarstefna
italiano: Esistenzialismo
la .lojban.: zatsi'o
مصرى: وجوديه
Bahasa Melayu: Eksistensialisme
Nederlands: Existentialisme
日本語: 実存主義
norsk nynorsk: Eksistensialisme
oʻzbekcha/ўзбекча: Ekzistensializm
ਪੰਜਾਬੀ: ਅਸਤਿਤਵਵਾਦ
português: Existencialismo
română: Existențialism
Simple English: Existentialism
slovenčina: Existencializmus
slovenščina: Eksistencializem
српски / srpski: Egzistencijalizam
srpskohrvatski / српскохрватски: Egzistencijalizam
Türkçe: Varoluşçuluk
українська: Екзистенціалізм
اردو: موجودیت
Tiếng Việt: Chủ nghĩa hiện sinh
粵語: 存在主義
Zazaki: Estbiyayenı
中文: 存在主义