Европско првенство во ракомет за жени 2008

ЕХФ Европско првенство во ракомет за жени 2008
Лого на европското првенство во ракомет за жени 2008.png
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење2 декември - 14 декември
Репрезентации16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Норвешка (4 титула)
Второпласиран Шпанија
Третопласиран Русија
Четвртопласиран Германија
Статистики за првенството
Натпревари47
Дадени голови2500 (53.19 по натпр.)
Гледачи81.500 (1.734 по натпр.)
Најуспешни стрелци Лин-Кристин Ригелхут (NOR) (51 гол)
Најдобар играч Кристине Лунде (NOR)

Европското првенство во ракомет за жени 2008 било одржано во Република Македонија од 2 декември до 14 декември, а трофејот го освоила Норвешка по победата над Шпанија со 34–21 во финалето.

Other Languages