Европско првенство во ракомет за жени 2006

2006 Европско првенство во ракомет за жени
Податоци за првенството
Домаќини   Шведска
Траење 7–17 декември
Репрезентации 16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта (во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци   Норвешка (3 титула)
Второпласиран   Русија
Третопласиран   Франција
Четвртопласиран   Германија
Статистики за првенството
Натпревари 47
Дадени голови 2510 (53.4 по натпр.)
Најуспешни стрелци   Надин Краус ( GER) (58 голови)
Најдобар играч   Гро Хамерсенг ( NOR)

Европското првенство во ракомет за жени 2006 се одржа во Шведска од 7 до 17 декември. Репрезентацијата на Норвешка по победата над Русија во финалниот натпревар со резултат 27–24 го освои првенството.

Домаќини

Европското првенство се одржа во 4 шведски градови:

  • Скводе, Скводе Арена (Прелиминарна група A)
  • Малмо, Балтиска Хален (Прелиминарна група D)
  • Готеборг, Скандинавиум (Прелиминарна група B, Главна група 1)
  • Стокхолм, Ховет (Прелиминарна група C, Главна група 2, Финална фаза)
Other Languages