Драмска уметност

Драмска уметност — гранка на сценските уметности што се занимава со изведба на приказни во театар пред публика комбинирајќи инструменти како говор, гест, музика, звук и спектакл. Во продолжение на стандардниот наративен дијалог, театарот завзима такви форми како опера, балет, пантомима, кабуки, класични индиски танци и кинеска опера.

Театарски жанрови

Постојат повеќе жанрови што писателите, продуцентите и режисерите можат да ги искористат за да одговорат на различните вкусови. Ова е нецелосна и ексклузивно евроцентрична листа:

„Музички театар“ е театарски жанр во кој главните средства за изведба се пеењето и музиката.

„Фарса“ е комично драмско дело што се користи со многу неверојатни ситуации, стеретипни ликови, екстравагантно претерување и агресивна физичка глума.

„Комедија“ доаѓа од грчкиот збор „комос“ што значи „прослава“. Не мора да значи дека драмата е смешно, но таа се фокусира на проблем што води кон одредена форма на катастрофа која на крајот се разрешува со среќен крај.

„Мелодрама“ е, оригинално, сентиментална драма со музичка подлога. Често приказната е нверојатно и се фокусира на патењето на доброто под рацете на злото, но завршува среќно со победа на доброто. Содржи стандардни ликови како благородниот херој, хероината што патела долго време и ладнокрвниот негативец.

„Трагедија“ е драма што преку сериозен и достоинствен стил ги прикжаува ташните или страшните настани што му се случуваат на или се предизвикани од главниот херој.

„Монолог“ е обично било кој говор од подолго траење што еден лик му го упатува на друг, но како форма на драма, тој подразбира лик што директно и се обраќа на публиката или искажува своите мисли гласно додека е сам или додека другите актери се тивки.

„Театар на абсурдот“ е поим составен од Мартин Еслин и претставува театар во кој ликовите се дел од абсурдни, бесмислени активности. Поврзан со егзистенцијализмот.

Other Languages
Alemannisch: Theater
አማርኛ: ቴያትር
العربية: مسرح
aragonés: Teatro
ܐܪܡܝܐ: ܒܹܐܡܵܐ
armãneashti: Theatro
asturianu: Teatru
Avañe'ẽ: Ñoha'ãnga
azərbaycanca: Teatr
تۆرکجه: تئاتر
বাংলা: মঞ্চনাটক
Bân-lâm-gú: Hì-kio̍k
башҡортса: Театр
беларуская: Тэатр
беларуская (тарашкевіца)‎: Тэатар
български: Театър
Boarisch: Theata
བོད་ཡིག: ཟློས་གར།
bosanski: Pozorište
brezhoneg: C'hoariva
català: Teatre
Чӑвашла: Театр
čeština: Divadlo
Cymraeg: Theatr
dansk: Teater
Deutsch: Theater
eesti: Teater
Ελληνικά: Θέατρο
English: Theatre
эрзянь: Театрась
español: Teatro
Esperanto: Teatro
estremeñu: Teatru
euskara: Antzerki
فارسی: تئاتر
Fiji Hindi: Theatre
føroyskt: Sjónleikur
français: Théâtre
furlan: Teatri
galego: Teatro
贛語: 表演
گیلکی: تئاتر
한국어: 연극
Հայերեն: Թատրոն
हिन्दी: रंगमंच
hrvatski: Kazalište
Ido: Teatro
Ilokano: Teatro
Bahasa Indonesia: Teater
interlingua: Theatro
Interlingue: Teatre
Ирон: Театр
íslenska: Leiklist
italiano: Teatro
עברית: תיאטרון
Basa Jawa: Téater
ಕನ್ನಡ: ರಂಗಮಂಟಪ
ქართული: თეატრი
kaszëbsczi: Téater
қазақша: Театр
Kiswahili: Tamthilia
Kreyòl ayisyen: Teat
kurdî: Şano
Кыргызча: Театр
Ladino: Teatro
лакку: Театр
Latina: Ars scaenica
latviešu: Teātris
Lëtzebuergesch: Theater
lietuvių: Teatras
Ligure: Tiatro
Limburgs: Theater
Livvinkarjala: Teatru
മലയാളം: രംഗകല
مصرى: مسرح
مازِرونی: تیاتر
Bahasa Melayu: Teater
Mirandés: Triato
Nedersaksies: Theater (keunstvorm)
नेपाल भाषा: दबू प्याखं
日本語: 演劇
Napulitano: Tiatro
нохчийн: Театр
norsk: Teater
norsk nynorsk: Teater
Nouormand: Thiâtre
Novial: Teatre
occitan: Teatre
олык марий: Театр
oʻzbekcha/ўзбекча: Teatr
ਪੰਜਾਬੀ: ਰੰਗ-ਮੰਚ
پنجابی: تھیٹر
Patois: Tieta
ភាសាខ្មែរ: ល្ខោន
Picard: Téïate
Plattdüütsch: Theater
polski: Teatr
português: Teatro
română: Teatru
Runa Simi: Aranwa
русиньскый: Театер
русский: Театр
Scots: Theatre
shqip: Teatri
sicilianu: Tiatru
Simple English: Theatre
slovenčina: Divadlo (umenie)
slovenščina: Gledališče
ślůnski: Tyjater
کوردی: شانۆ
српски / srpski: Позориште
srpskohrvatski / српскохрватски: Teatar
Basa Sunda: Téater
suomi: Teatteri
svenska: Teater
Tagalog: Tanghalan
தமிழ்: அரங்கு
татарча/tatarça: Театр
ไทย: ละคร
тоҷикӣ: Театр
Türkçe: Tiyatro
українська: Театр
اردو: جلوہ گاہ
vèneto: Teatro
Tiếng Việt: Sân khấu
Võro: Tiatri
walon: Teyåte
Winaray: Tyatro
吴语: 舞臺劇
ייִדיש: טעאטער
Yorùbá: Tíátà
粵語: 舞台劇
Zazaki: Tiyatro
žemaitėška: Tētros
中文: 劇場藝術