Добро (економија)

Видови на добра

Добро во економиката и сметководството е производ кој служи да задоволи некоја желба или потреба. Во потесна (но позастапена) смисла, доброто е материјален физички производ (наспроти услуга, која е нематеријална). Како такво, доброто се доставува на потрошувачот и подразбира префрлање на сопственоста од продавачот на купувачот. На пример, јаболкото е материјално добро наспроти фризурата, која е (нематеријална) услуга. Доброто може да се опише и како стока, при што се запазува разликата помеѓу материјалното и нематеријалното. Во микроекономиката пак, поимот „добро“ се користи во поширока смисла, каде влегуваат обете.

Other Languages
العربية: سلعة
asturianu: Bien económicu
Aymar aru: Yänaka
azərbaycanca: Əmtəə
تۆرکجه: مال
Bân-lâm-gú: Châi-hòe
беларуская (тарашкевіца)‎: Тавар
български: Благо
bosanski: Roba
čeština: Statek
Cymraeg: Nwydd
English: Goods
español: Bien económico
Esperanto: Varo
euskara: Ondasun
فارسی: کالا
français: Bien (économie)
한국어: 재화
hrvatski: Ekonomsko dobro
Ido: Bonajo
Bahasa Indonesia: Barang
íslenska: Vara
italiano: Merce
Kiswahili: Bidhaa
Latina: Mercimonium
latviešu: Prece
lietuvių: Prekė
magyar: Javak
മലയാളം: ചരക്ക്
Bahasa Melayu: Barang
монгол: Бараа
မြန်မာဘာသာ: ကုန်စည်
Nederlands: Goed (economie)
日本語:
Patois: Gud
português: Bem (economia)
română: Bun economic
සිංහල: භාණ්ඩ
Simple English: Good (economics)
slovenčina: Statok (ekonómia)
کوردی: شتومەک
српски / srpski: Dobro (ekonomski pojam)
srpskohrvatski / српскохрватски: Roba
suomi: Hyödyke
svenska: Varor
தமிழ்: பண்டம்
Türkçe: Mal
українська: Благо економічне
Tiếng Việt: Vật phẩm
粵語:
中文: 商品