Дипломатија

The Обединети Нации,со своето седиште во Њујорк, е најголемата меѓународна дипломатска организација.
Ger van Elk, Symmetry of Diplomacy, 1975, Groninger Museum.

Зборот "дипломатија" потекнува од грчкиот збор диплома. Во стара Грција дипломата била државен документ кој се давал на определено лице како препорака или уверение за неговите официјални овластувања да ја преставува државата во други земји. Носителот на диплома започнал да се нарекува дипломат, а од таму и дејноста сврзана со тие лица го добила името дипломатија.

Во меѓународната доктрина постојат различни определби за поимот дипломатија. Така некои автори сметаат дека дипломатијата е уметност - дипломатија е уметност и пракса на водење на преговори меѓу овластени личности, кои претставуваат групи или нации. Најчесто се однесува на меѓународна дипломатија, водење на меѓународни односи преку посредувањето на професионални дипломати во врска со прашања поврзани со постигнувањето на мир, култура, економија, трговија и војна. Додека други автори сметаат дека дипломатијата е наука со определени задачи, методи, правила и норми. Се среќава и разгледување на дипломатијата во тесен и широк смисол. Во првиот случај дипломатијата е уметност за претставување и водење на преговори со официјални лица од туѓи држави, додека во широк смисол дипломатијата е официјалната дејност на органите за надворешни/меѓународни односи, севкупност од разнообразни средства, методи и форми со коишто се користи државата во водењето на надворешните функции. Со анализа, се откриваат неколку општи црти за поимот дипломатија:

  • прво- дипломатијата наоѓа израз во областа на меѓународните надворешни односи.
  • второ- основен метод за спроведување на дипломатската дејност се преговорите.
  • трето- дипломатската работа се извршува од официјално задолжени лица.

Дипломатската дејност се регулира од општо прифанатите принципи на современото меѓународно право, коешто ја создава основата на дипломатското право. Основниот универзален документ којшто ги содржи принципите на дипломатската дејност е Уставот на ООН.За реализација на својата надворешна политика секоја држава има специјализиран апарат со систем од органи за надворешни односи. Тие можат да бидат внатрешно-државни и задгранични органи за надворешни односи. Внатрешно-државни се: Парламентот, Претседателот, Министерството за надворешни работи и специјализирани внатрешно-државни органи. Додека задграничните органи се делат на постојани и времени, постојани се: дипломатските, трговските и претставништва во меѓународните организации.

Се смета дека најстарите споменици на дипломатијата потекнуваат од Египет- ЕлАмаранската преписка од 15 и 14 век п.н.е (360 глинени плочки кои содржеле дипломатски писма помеѓу египетски фараон и туѓи владетели).

Во неформална или општествена смисла, дипломатијата е употребување на такт да се добие стратешка предност, збир на алатки за формирање на изјавите на неконфронтирачки начин.


Содржина

Other Languages
Afrikaans: Diplomasie
Alemannisch: Diplomatie
العربية: دبلوماسية
aragonés: Diplomacia
asturianu: Diplomacia
azərbaycanca: Diplomatiya
تۆرکجه: دیپلوماسی
বাংলা: কূটনীতি
Bân-lâm-gú: Goā-kau
башҡортса: Дипломатия
беларуская: Дыпламатыя
беларуская (тарашкевіца)‎: Дыпляматыя
български: Дипломация
བོད་ཡིག: ཕྱི་འབྲིལ།
bosanski: Diplomatija
brezhoneg: Diplomatiezh
буряад: Дипломати
català: Diplomàcia
čeština: Diplomacie
dansk: Diplomati
Deutsch: Diplomatie
English: Diplomacy
español: Diplomacia
Esperanto: Diplomatio
euskara: Diplomazia
فارسی: دیپلماسی
Fiji Hindi: Kutniti
français: Diplomatie
Frysk: Diplomasy
furlan: Diplomazie
galego: Diplomacia
客家語/Hak-kâ-ngî: Ngoi-kâu
хальмг: Диломатия
한국어: 외교
हिन्दी: राजनय
hrvatski: Diplomacija
Ilokano: Diplomasia
Bahasa Indonesia: Diplomasi
italiano: Diplomazia
עברית: דיפלומטיה
къарачай-малкъар: Дипломатия
ქართული: დიპლომატია
қазақша: Дипломатия
Kiswahili: Diplomasia
Кыргызча: Дипломатия
Latina: Diplomatia
latviešu: Diplomātija
lietuvių: Diplomatija
Limburgs: Diplomatie
magyar: Diplomácia
Malagasy: Diplaomasia
മലയാളം: നയതന്ത്രം
მარგალური: დიპლომატია
Bahasa Melayu: Diplomasi
Mirandés: Diplomacie
Nederlands: Diplomatie
नेपाली: कूटनीति
नेपाल भाषा: कूटनीति
日本語: 外交
Napulitano: Dipromazzia
norsk: Diplomati
norsk nynorsk: Diplomati
occitan: Diplomacia
Oromoo: Dippilomaasi
oʻzbekcha/ўзбекча: Diplomatiya
ਪੰਜਾਬੀ: ਕੂਟਨੀਤੀ
پنجابی: ڈپلومیسی
Patois: Dipluumasi
Piemontèis: Diplomassìa
polski: Dyplomacja
português: Diplomacia
română: Diplomație
русиньскый: Діпломація
русский: Дипломатия
саха тыла: Дипломатия
Scots: Diplomacy
shqip: Diplomacia
sicilianu: Diprumazzìa
Simple English: Diplomacy
slovenčina: Diplomacia
slovenščina: Diplomacija
کوردی: دیپلۆماسی
српски / srpski: Diplomatija
srpskohrvatski / српскохрватски: Diplomacija
suomi: Diplomatia
svenska: Diplomati
Tagalog: Diplomasya
татарча/tatarça: Дипломатия
тоҷикӣ: Дипломосӣ
Türkçe: Diplomasi
українська: Дипломатія
Tiếng Việt: Ngoại giao
Winaray: Diplomasyá
吴语: 外交
ייִדיש: דיפלאמאטיע
粵語: 外交
žemaitėška: Dipluomatėjė
中文: 外交