Диего Веласкес

Диего Веласкес
Diego Velázquez Autorretrato 45 x 38 cm - Colección Real Academia de Bellas Artes de San Carlos - Museo de Bellas Artes de Valencia.jpg
Self-portrait, 45 × 38 cm
Роден(а)Диего Родригез де Силва Веласкес
6 јуни, 1599
Севиља, Шпанија
Починал(а)6 август, 1660
Мадрид, Шпанија
НационалностШпанец
Познат(а) поСликање
Значајни дела„Las Meninas“, 1656
„Rokeby Venus“, 1644–1648
„The Surrender of Breda“, 1634–1635
ПравецБарок
Роденото место на Веласкес во Севиља

Диего Родригес де Силва Веласкес (6 јули 1599 - 6 август 1660) е еден од најпознатите шпански и светски сликари. Неговите дела се одраз на генијалноста на уметникот, кој екстатичниот барок и мистицизмот на своето време ги надминал со духот на критичкиот реализам.

Најпознати негови дела се Дворски дами, Предавањето на Бреда (наречено и Копја), Венера со огледало и Ткајачи на килими. Роден е во Севилја, на 6 јули 1599 година.

  • Надворешни врски

Надворешни врски


Other Languages
Адыгэбзэ: Диего Веласкес
Afrikaans: Diego Velázquez
aragonés: Diego Velázquez
asturianu: Diego Velázquez
Aymar aru: Diego Velázquez
azərbaycanca: Dieqo Velaskes
Bân-lâm-gú: Diego Velázquez
башҡортса: Диего Веласкес
беларуская: Дыега Веласкес
беларуская (тарашкевіца)‎: Дыега Вэляскес
български: Диего Веласкес
brezhoneg: Diego Velázquez
čeština: Diego Velázquez
Esperanto: Diego Velázquez
estremeñu: Diego Velázquez
Fiji Hindi: Diego Velázquez
føroyskt: Diego Velázquez
français: Diego Vélasquez
贛語: 韋拿克
Bahasa Indonesia: Diego Velázquez
interlingua: Diego Velázquez
íslenska: Diego Velázquez
kalaallisut: Diego Velázquez
Kapampangan: Diego Velázquez
Kiswahili: Diego Velázquez
Кыргызча: Диего Веласкес
latviešu: Djego Velaskess
Lëtzebuergesch: Diego Velázquez
Lingua Franca Nova: Diego Velazquez
მარგალური: დიეგო ველასკესი
Bahasa Melayu: Diego Velázquez
Mirandés: Diego Velázquez
Nordfriisk: Diego Velázquez
norsk nynorsk: Diego Velázquez
олык марий: Веласкес, Диего
oʻzbekcha/ўзбекча: Diego Velázquez
Piemontèis: Diego Velázquez
português: Diego Velázquez
Qaraqalpaqsha: Diego Velázquez
Runa Simi: Diego Velázquez
русиньскый: Дієґо Веласкес
саха тыла: Веласкес Диего
Simple English: Diego Velázquez
slovenščina: Diego Velázquez
Soomaaliga: Diego Velázquez
српски / srpski: Дијего Веласкез
srpskohrvatski / српскохрватски: Diego Velázquez
tarandíne: Diego Velázquez
татарча/tatarça: Diego Velaskes
українська: Дієго Веласкес
vepsän kel’: Velaskes Diego
Tiếng Việt: Diego Velázquez
žemaitėška: Diegs Velaskesos