Див Запад

Дивиот Запад
A black-and-white photograph of a cowboy posing on a horse with a lasso and rifle visible attached to the saddle
Каубојот, типичен симбол за Дивиот Запад, цирка 1888
Други имињаДив Запад
МестоЗападен САД
Датумсредината на 1830s – 1920

Дивиот запад е назив кој го подразбира пределот на денешна Америка западно од реката Мисисиспи, во временскиот период меѓу Американската граѓанска војна и крајот на 19 век. Со овој термин се поврзуваат многу митови, легенди, приказни и верувања (многу од нив се вистинити) прераскажувани во западните делови на САД од 1865 до 1890 година.

Тој период станал толку популарен, што е тема на бројни книжевни и филмски дела, кои се одвоени во посебен жанр наречен Вестерн. Во делата најчесто се прикажува романтична слика на ерата, а насислтвата се прикажани како изолирани случаи. Иако Дивиот Запад често се смета за многу насилен, некои сметаат дека бил многу поцивилизиран, помирен и посигурен од денешното американско општество.[1]

Поврзано

Луѓе
Other Languages
asturianu: Llonxanu Oeste
azərbaycanca: Vəhşi Qərb
беларуская: Дзікі Захад
беларуская (тарашкевіца)‎: Дзікі Захад
български: Див запад
català: Far West
čeština: Divoký západ
Deutsch: Wilder Westen
Ελληνικά: Άγρια Δύση
español: Viejo Oeste
فارسی: غرب وحشی
hrvatski: Divlji zapad
Bahasa Indonesia: American Frontier
italiano: West
magyar: Vadnyugat
Nederlands: Wilde Westen
norsk nynorsk: Det ville vesten
português: Velho Oeste
русский: Дикий Запад
Simple English: American Old West
slovenčina: Divoký západ
српски / srpski: Дивљи запад
srpskohrvatski / српскохрватски: Divlji Zapad
Türkçe: Vahşi Batı
українська: Дикий Захід