Дејвид Лојд Џорџ

Дејвид Лојд Џорџ

Дејвид Лојд Џорџ, I Ерл од Дујфор (англиски: David Lloyd George, 1st Earl Lloyd-George of Dwyfor; 17 јануари 1863 - 26 март 1945) — британски државник и министер во либералната влада од (1905-1915), на коалиционата влада (1915-1916) и премиер на Велика Британија (1916-1922). Лојд Џорџ еден од основачите на англиското трудово законодавство, со кој се вовело осумчасовното работно време на рударите, правото на штрајк, државните пензии и здравствената и социјална заштита.

Тој бил еден од главните учесници на мировната конференција во Версај и значително влијаел на приликите во Европа по Првата светска војна.


Other Languages
azərbaycanca: Devid Lloyd Corc
беларуская: Дэвід Лойд Джордж
Bahasa Indonesia: David Lloyd George
Nederlands: David Lloyd George
norsk nynorsk: David Lloyd George
Plattdüütsch: David Lloyd George
português: David Lloyd George
Simple English: David Lloyd George
slovenčina: David Lloyd George
српски / srpski: Дејвид Лојд Џорџ
srpskohrvatski / српскохрватски: David Lloyd George
Tiếng Việt: David Lloyd George
粵語: 勞萊佐治