Десна (притока на Днепар)

Десна
Десна
Desna River in Chernihiv.jpg
Десна во Чернишев, Украина.
Dnepr Basin River Town German.png
Сливниот басен на Днепар и Десна.
Слив
УстиеБлизу Киев
Гол. на сливот88.900 km2
Физички особености
Должина1.130 км
Проток
  • Просечен:
    360 m3/s

Десна (руски: Десна; украински: Десна) — руско-украинска река, лева притока на Днепар (дел од Црноморскиот Басен).

Етимологија

Името на реката потекнува од старословенскиот збор дєснъ што значи десно, односно река која во Днепар се влива од десна страна, гледајќи спроти текот на Днепар.[1]

Other Languages
Afrikaans: Desna
አማርኛ: ደስና ወንዝ
العربية: ديسنا
azərbaycanca: Desna çayı
تۆرکجه: دسنا چایی
беларуская: Дзясна
беларуская (тарашкевіца)‎: Дзясна
català: Desnà
čeština: Desna
dansk: Desna
Deutsch: Desna (Fluss)
eesti: Desna
English: Desna River
español: Río Desná
Esperanto: Desna (rivero)
euskara: Desna
فارسی: رود دسنا
français: Desna
한국어: 데스나강
Bahasa Indonesia: Sungai Desna
italiano: Desna
Кыргызча: Десна
Latina: Desna
latviešu: Desna
lietuvių: Desna
magyar: Gyeszna
монгол: Десна
Nederlands: Desna (rivier)
日本語: デスナ川
norsk: Desna
norsk nynorsk: Desna
português: Rio Desna
slovenščina: Desna
suomi: Desna
svenska: Desna
Türkçe: Desna Nehri
українська: Десна
Tiếng Việt: Sông Desna
中文: 傑斯納河