Демократска партија (САД)

Лого на Демократската партија на САД.
Соединети Американски Држави
Greater coat of arms of the United States.svg

Оваа статија е дел од серијалот:
Политика на САД



Демократската партија моментално е една од двете најголеми политички партии во Соединетите Американски Држави, заедно со Републиканската партија. Социјално либералната и прогресивна платформа на партијата, ја сместува во централната левица во политичкиот спектар на САД. Партијата има рекорд во најдолго непрекинато дејствување во САД и е една од најстарите политички партии во светот. Барак Обама е петнаесеттиот демократ на функцијата претседател на САД.

Од 112-тиот Конгрес, по изборите во 2010 година, Демократската партија има мал број на места во Претставничкиот дом, но има најголем број на места во Сенатот. Моментално има најмалку државни гувернерски места, како и најмалку државни законодавни тела.

Содржина

Other Languages
беларуская (тарашкевіца)‎: Дэмакратычная партыя
客家語/Hak-kâ-ngî: Mìn-chú-tóng (Mî-koet)
Lëtzebuergesch: Democratic Party (USA)
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Mìng-ciō-dōng (Mī-guók)
oʻzbekcha/ўзбекча: Demokratlar partiyasi
srpskohrvatski / српскохрватски: Demokratska stranka SAD
татарча/tatarça: AQŞ Demokratik firqäse