Делич (округ)

Делич
Landkreis Delitzsch
Округ
Saxony dz.png
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
Укинат01.08.2008
Адм. цент.Делич
Површина
 • Вкупна852 km2 (329 sq mi)
Население (2000)
 • Вкупно129,100
 • Густина150/km2 (390/sq mi)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.DZ
Мреж. местоlradelitzsch.de

Делич (германски: Delitzsch) — поранешен округ (Kreis) во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се граничел со (од исток надесно) окрузите Торгау-Ошац и Мулдентал, слободниот град Лајпциг, округот Лајпциг и покраината Саксонија-Анхалт (окрузи Зале, Анхалт-Битерфелд и Витенберг).

Other Languages