Делич (округ)

Делич
Landkreis Delitzsch
Округ
Saxony dz.png
Земја   Германија
Покраина Саксонија
Укинат 01.08.2008
Адм. цент. Делич
Површина
 • Вкупна 852 км2
Население (2000)
 • Вкупно 129,100
 • Густина 150/km2
Часовен појас CET ( UTC+1)
 • Лете ( DST) CEST ( UTC+2)
Рег. таб. DZ
Мреж. место lradelitzsch.de

Делич ( германски: Delitzsch) — поранешен округ ( Kreis) во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се граничел со (од исток надесно) окрузите Торгау-Ошац и Мулдентал, слободниот град Лајпциг, округот Лајпциг и покраината Саксонија-Анхалт (окрузи Зале, Анхалт-Битерфелд и Витенберг).

Историја

По Виенскиот конгрес во 1815 година, Саксонија била принудена да даде голем дел од својата територија на Прусија. Пруската влада основала окрузи во новододелените земји, меѓу нив и округот Делич.

Државата Прусија била распуштена на крајот на нацистичката ера и била основана новата покраина Саксонија-Анхалт, каде Делич припаѓал. Во 1953 година, владата на Источна Германија ги распуштила сите покраини. Тие биле повторно воспоставени по повторното обединување на Германија во 1990 година, но Делич и Ајленбург (два окрузи создадени од поранешниот округ Делич) биле првично доделени на Саксонија, наместо на Саксонија-Анхалт. Двата окрузи биле споени повторно во 1994 година и ги создале сегашните граници.

Во август 2008 година, како дел од реформата на окрузите во Саксонија, окрузите Делич и Торгау-Ошац биле споени во новиот округ Северна Саксонија.

Other Languages