Декстран
English: Dextran

Декстран
Dextran-2.png
Назнаки
9004-54-0 Yes check.svgОк
ATC кодAA05
KEGGC00372 Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса0 g mol−1
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Декстранот е комплексен, разгранет глукан (полисахарид изграден од голем број на глукозни моносахаридни единици). Се употребува во медицината како антитромботик, за намалување на вискозноста на крвта, како плазма експандер при анемија.[1] Декстранот за прв пат бил откриен од Луј Пастер, како микробен продукт во виното.[2]

  • Наводи

Наводи

  1. Medical Surgical Nursing, 7th Edition, Lewis, 2008
  2. Pasteur, L. On the viscous fermentation and the butyrous fermentation. Bull. Soc. Chim. Paris 11, 30–31 (1861)
Other Languages
العربية: ديكستران
تۆرکجه: دکستران
català: Dextrà
Deutsch: Dextrane
English: Dextran
español: Dextrano
euskara: Dextrano
فارسی: دکستران
français: Dextrane
galego: Dextrano
한국어: 덱스트란
hrvatski: Dekstrani
Bahasa Indonesia: Dekstran
italiano: Destrano
қазақша: Декстран
Bahasa Melayu: Dekstran
Nederlands: Dextraan
polski: Dekstran
português: Dextrano
русский: Декстран
српски / srpski: Dekstran
srpskohrvatski / српскохрватски: Dekstran
svenska: Dextran
українська: Декстран
中文: 右旋糖酐