Девојките Гилмор

Девојките Гилмор
GilmoreGirlsLogo.png
Создадена одЕјми Шерман - Паладино
УлогиЛорен Грем
Алексис Бледел
Скот Патерсон
Кели Бишоп
Едвард Херман
Воведна тема"Where you lead" од Керол Кинг и Луис Гофин
Земја на потекло САД
Првичен јазикАнглиски
Бр. на сезони7
Бр. на епизоди153 (список на епизоди)
Продукција
Извршен продуцент(и)Ејми Шерман - Паладино (1-6 сезона)
Дејвид С. Розентал (7-ма сезона)
Времетраење41 min
Прикажување
Првична мрежаКанал Ворнер Брос (2000-2006)
Канал CW (2006-2007)
Сликов формат1080i (HDTV)
Првично прикажување5 октомври 2000 – 15 мај2007
Мрежна страницаwww2.warnerbros.com/gilmoregirls/

Девојките Гилмор (Gilmore girls) е американска телевизиска серија создадена од Ејми Шерман – Паладино, со Лорен Грем и Алексис Бледел во главните улоги. Серијата оригинално се емитуваше на каналот Ворнер Брос од 5 октомври 2000 година до 15 мај 2007, комплетирајќи седум сезони.

Девојките Гилмор е приказна за самохраната мајка Лорелај Гилмор и нејзината ќерка Рори, кои живеат во фиктивниот град Старс Холоу во Конектикат. Во серијата се обработуваат семејни и пријателски теми, како и генерациски јаз и социјални класи.Дијалозите во серијата имаат многу брзо темпо. Во нив често се спомнуваат детали од поп-културата, политиката и високата класа, кои најдобро се манифестираат со тешкиот однос на Лорелај и нејзините родители, кои се од висока класа.

  • Надворешни врски
Other Languages
العربية: بنات غيلمور
asturianu: Gilmore Girls
català: Gilmore Girls
Cymraeg: Gilmore Girls
Deutsch: Gilmore Girls
English: Gilmore Girls
español: Gilmore Girls
français: Gilmore Girls
Gaeilge: Gilmore Girls
한국어: 길모어 걸스
hrvatski: Gilmoreice
Bahasa Indonesia: Gilmore Girls
Nederlands: Gilmore Girls
português: Gilmore Girls
Simple English: Gilmore Girls
српски / srpski: Гилморове
srpskohrvatski / српскохрватски: Gilmore Girls
svenska: Gilmore Girls
Türkçe: Gilmore Girls
українська: Дівчата Гілмор