Дебелн (округ)

Дебелн
Landkreis Döbeln
Округ
Saxony dl.png
Земја   Германија
Покраина Саксонија
Укинат 01.08.2008
Адм. цент. Дебелн
Површина
 • Вкупна 424 км2
Население (2001)
 • Вкупно 77,900
 • Густина 180/km2
Часовен појас CET ( UTC+1)
 • Лете ( DST) CEST ( UTC+2)
Рег. таб. DL
Мреж. место landkreis-doebeln.de

Дебелн ( германски: Döbeln) — поранешен округ ( Kreis) во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се граничел со (од север надесно) окрузите Торгау-Ошац, Риза-Гросенхајн, Мајсен, Митвајда и Мулдентал.

Историја

Регионот бил првично населен од лужичките племиња. Во раниот среден век, се населиле Даленмиците долж реката Мулде. Тие биле протерани од Германците по битката кај Јана во 928 година.

Денешните граници на округот биле воспоставени во 1952 година, кога владата на Источна Германија создала нови окрузи. Дебелн е еден од неколкуте окрузи, кои не биле менувани по повторното обединување на Германија. Во август 2008 година, како дел од реформата на окрузите во Саксонија, окрузите Дебелн, Фрајберг и Митвајда биле припоени во новиот округ Средна Саксонија.

Other Languages