Движење (физика)
English: Motion

За движењето во живиот свет, видете Движење.

Движењето е промена на положбата, како во случај со овој брзодвижечки воз.

Во физиката, под движење се подразбира постојана промена на местоположбата на едно тело. Промената во движењето е резултат на сила применета врз тоа тело. Движењето најчесто се опишува во рамките на фреквенција (или брзина), забрзување (акцелерација), поместување и време. Брзината на еден објект (или материјална точка) не може да се смени доколку на него не се дејствува со некоја сила, факт кој всушност го претставува Првиот Њутнов закон. Импулсот (моментумот) на објектот е директно поврзан со неговата маса и брзина, а вкупниот импулс на сите објекти во еден затворен систем (систем на кој не делуваат надворешни сили) не се менува со текот на времето, факт олицетворен во законот за зачувување на импулсот.

За тело кое не се движи, се вели дека се одмора, дека е неподвижно, стационарно или дека има постојана положба, независна од времето.

Движењето секогаш се набљудува и мери од аспект на некое референтно тело. Бидејќи не постои апсолутно референтно тело, апсолутното движење не може да се определи. Ова е опишано со терминот релативно движење. Тело кое е неподвижно во однос на едно референтно тело се движи релативно до бесконечно во однос на други референтни тела. Според ова, сѐ се движи во универзумот.

Other Languages
Afrikaans: Beweging
Alemannisch: Bewegung (Physik)
العربية: حركة (فيزياء)
অসমীয়া: গতি
asturianu: Movimientu
azərbaycanca: Mexaniki hərəkət
বাংলা: গতি
Bân-lâm-gú: Tín-tāng
беларуская: Механічны рух
беларуская (тарашкевіца)‎: Мэханічны рух
भोजपुरी: गति
български: Движение
bosanski: Kretanje
català: Moviment
Cymraeg: Mudiant
eesti: Liikumine
Ελληνικά: Κίνηση
English: Motion
Esperanto: Movado (fiziko)
euskara: Higidura
فارسی: حرکت
galego: Movemento
हिन्दी: गति (भौतिकी)
hrvatski: Gibanje
Ido: Movo
Bahasa Indonesia: Gerak
íslenska: Hreyfing
italiano: Moto (fisica)
ಕನ್ನಡ: ಚಲನೆ
മലയാളം: ചലനം
मराठी: गती
Bahasa Melayu: Pergerakan (fizik)
norsk nynorsk: Rørsle i fysikk
português: Movimento
Runa Simi: Kuyuy
sardu: Movimentu
sicilianu: Motu (fìsica)
Simple English: Movement
slovenčina: Mechanický pohyb
slovenščina: Gibanje
کوردی: جووڵە
српски / srpski: Кретање
srpskohrvatski / српскохрватски: Gibanje
Sunda: Gerak
Tagalog: Mosyon
తెలుగు: చలనం
тоҷикӣ: Ҳаракат
ತುಳು: ಚಲನೆ
Türkçe: Hareket (fizik)
Türkmençe: Mehaniki hereket
українська: Рух (механіка)
Tiếng Việt: Chuyển động
ייִדיש: באוועגונג
Yorùbá: Ìmúrìn
粵語: