Дарвинизам

Дарвинизам е наука за еволуцијата, за настанокот на растителните и животинските видови. Дарвинизмот го вклучува и човекот. Дарвинизмот се води по пат на природна селекција, односно на одржување во живот на најспособните во борбата за опстанок.

Нејзиниот зачетник Чарлс Дарвин со својата книга "Потеклото на видовите" (1859) извршил пресврт во сфаќањата за органскиот свет покажувајќи дека животот на земјата се менува и се развива како вечен процес. Покажал дека сите органски облици се последица на тој развој, а не производ на "созадавање со чудо". Според еволуционата теорија, животинските и растителните видови не се непроменливи и сите организми што постојат сега и што постоеле во која и да било друга епоха настанале по пат на долготраен развиток, менување и приспособување под дејството на факторите на надворешната средина и на природната селекција.


Other Languages
Afrikaans: Darwinisme
العربية: داروينية
aragonés: Darwinismo
asturianu: Darvinismu
azərbaycanca: Darvinizm
български: Дарвинизъм
català: Darwinisme
čeština: Darwinismus
dansk: Darwinisme
Deutsch: Darwinismus
eesti: Darvinism
Ελληνικά: Δαρβινισμός
English: Darwinism
español: Darwinismo
Esperanto: Darvinismo
euskara: Darwinismo
فارسی: داروینیسم
français: Darwinisme
galego: Darwinismo
հայերեն: Դարվինիզմ
हिन्दी: डार्विनवाद
hrvatski: Darvinizam
Bahasa Indonesia: Darwinisme
ქართული: დარვინიზმი
қазақша: Дарвинизм
Кыргызча: Дарвинизм
Latina: Darwinismus
lietuvių: Darvinizmas
magyar: Darwinizmus
Bahasa Melayu: Darwinisme
Nederlands: Darwinisme
norsk: Darwinisme
oʻzbekcha/ўзбекча: Darvinizm
polski: Darwinizm
português: Darwinismo
русский: Дарвинизм
संस्कृतम्: जीवविकासवादः
Scots: Darwinism
Simple English: Darwinism
slovenčina: Darvinizmus
slovenščina: Darvinizem
српски / srpski: Дарвинизам
suomi: Darvinismi
svenska: Darwinism
тоҷикӣ: Дарвинизм
Türkçe: Darwinizm
українська: Дарвінізм
اردو: ڈارونیت
Tiếng Việt: Học thuyết Darwin