Грб на Хондурас

Грбот на Хондурас

Грбот на Хондурас го содржи текстот "Republica de Honduras. Libre, Soberana e Independiente" (Република Хондурас слободна, суеверна и независна). Покрај натписот на грбот се наоѓаат корнукопии (симбол на храната), торба за стрели, листопадно дрво, стени. Во средината на грбот се наоѓа масонското око.

  • Поврзано

Поврзано

Other Languages
беларуская: Герб Гандураса
bosanski: Grb Hondurasa
hrvatski: Grb Hondurasa
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: হন্ডুরাসর চিনত্হান
lietuvių: Hondūro herbas
Nederlands: Wapen van Honduras
српски / srpski: Грб Хондураса
srpskohrvatski / српскохрватски: Grb Hondurasa
українська: Герб Гондурасу