Грб на Словачка

Грб на Словачка
Coat of arms of Slovakia.svg
Подробно
ГрбоносецСловачка
Усвоен13 јуни 1919 (стар)
1 јануари 1993 (нов)

Грбот на Словачка е официјалниот грб во државата. Тој е составен од сребрен двоен крст поставен на планина со три врва во сина боја во штит со црвена боја. Грбот ја симболизира словачката држава и историја. Крстот е симбол на христијанството, додека планините ги претставуваат Татрите, Фатра и Матра.

Other Languages
беларуская: Герб Славакіі
беларуская (тарашкевіца)‎: Герб Славаччыны
български: Герб на Словакия
bosanski: Grb Slovačke
hrvatski: Grb Slovačke
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: স্লোভাকিয়ার চিনত্হান
српски / srpski: Грб Словачке
srpskohrvatski / српскохрватски: Grb Slovačke
українська: Герб Словаччини