Грб на Република Конго

Грб на Република Конго
Coat of arms of the Republic of the Congo.svg
Подробно
Усвоен1960
Мото"Unité, Travail, Progrès" (Единство, Работа, Напредок)

Грбот на Република Конго се состои од штит на кој се наоѓа црвен лав кој држи факел на жолта позадина. Над штитот се наоѓа златна круна, а крај штитот се наоѓаат два африкански слонови. Под штитот се наоѓа трака со натписот "Unité, Travail, Progrès" (Единство, Работа, Напредок).

  • Поврзано

Поврзано

Other Languages
беларуская (тарашкевіца)‎: Герб Рэспублікі Конга
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: কঙ্গো প্রজাতন্ত্রর চিনত্হান
lietuvių: Kongo herbas
polski: Herb Konga
srpskohrvatski / српскохрватски: Grb Republike Kongo