Грб на Јамајка

Грбот на Јамајка

Грбот на Јамајка е во овој облик, со мали измени, од 1661. Оригиналниот грб го дизајнирал Вилијам Санкрофт. Сите делови на грбот ја претставуваат Јамајка во разни видови. Ананас (домородно овошје), Араваци (први жители), крокодил (домороден влекач). Грбот на Јамајка доживеал неколку промени, но само три биле официјално забележани (1692, 1957 и 1962)

  • Поврзано
Other Languages
беларуская: Герб Ямайкі
bosanski: Grb Jamajke
hrvatski: Grb Jamajke
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: জামাইকার চিনত্হান
lietuvių: Jamaikos herbas
Nederlands: Wapen van Jamaica
polski: Herb Jamajki
русский: Герб Ямайки
српски / srpski: Грб Јамајке
srpskohrvatski / српскохрватски: Grb Jamajke
українська: Герб Ямайки