Гранада
English: Granada

Гранада
Општина
400px
Знаме на Гранада
Знаме
Грб на Гранада
Грб
Country Шпанија
Autonomous Community Андалузија
ProvinceГранада
ComarcaВега де Гранда
Површина
 • Вкупна88,02 км2 (3,398 ми2)
Надм. вис. (AMSL)&10000000000000738000000738 м
Население (Jan. 2014)
 • Вкупно237.540
 • Густина27/км2 (70/ми2)
Демонимgranadino (m), granadina (f)
iliberitano (m), iliberitana (f) granadí, garnatí
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Postal codes18001–18019
Повик. бр.Матична страница

Гранада (шп. Granada) е главен град на покраината Гранада во автономната Андалузија во јужна Шпанија. Исто така се подразбира дека е некогашна маварско кралство, Таифе Гранада.

Знамето на Гранада се состои од две еднакви вертикални пруги. Оној дел од знаемето кој е прикачен за јарболот, црвена боја е, додека другиот дел е зелен. Во самиот центар се наоѓа грбот.

Внатрешноста на службениот грб на Гранада се состои од три дела. На горната половина на внатрешниот грб прикажани се Католички кралеви до двоите круни, Фернандо и Изабела, како во царска облека седат на својот престол. Кралот Фернандо држи меч во својата десна рака, додека кралицата Изабела држи жезло. Долниот дел е поделен на два блока- на левиот е прикажана Кулата Бдења (Torre de la Vela), од која се виори црвено-жолтото шпанско знаме, а на десниот може да се види отворен плод на нара во своите природни бои. Цел внатрешен дел е опкружен со четири дворци, шест лавови свртени навнатре и со две тврдини на кои што се виорат знамињата на Шпанија. Околу нив е обвиена тесна трака, додека на грбот се наоѓа сјајна златна круна.

Other Languages
Afrikaans: Granada
አማርኛ: ግራናዳ
العربية: غرناطة
aragonés: Granada
asturianu: Granada
Aymar aru: Granada
azərbaycanca: Qranada
تۆرکجه: قرانادا
বাংলা: গ্রানাডা
беларуская: Гранада
беларуская (тарашкевіца)‎: Гранада
български: Гранада
brezhoneg: Granada (Spagn)
català: Granada
čeština: Granada
Cymraeg: Granada
dansk: Granada
Deutsch: Granada
eesti: Granada
Ελληνικά: Γρανάδα
English: Granada
эрзянь: Гранада
español: Granada
Esperanto: Granado
estremeñu: Graná
فارسی: گرانادا
Gaeilge: Granada
Gàidhlig: Granada
galego: Granada
한국어: 그라나다
Hausa: Granada
Hawaiʻi: Granada
հայերեն: Գրանադա
hrvatski: Granada
Bahasa Indonesia: Granada
Interlingue: Granada (Hispania)
íslenska: Granada
italiano: Granada
Jawa: Granada
ქართული: გრანადა
қазақша: Гранада
kernowek: Granada
Kiswahili: Granada
Kreyòl ayisyen: Grenade (Grenad)
Ladino: Granada
latviešu: Granada
Lëtzebuergesch: Granada
lietuvių: Granada
magyar: Granada
Malagasy: Granada
मराठी: ग्रानादा
مصرى: جرانادا
Bahasa Melayu: Granada
Nederlands: Granada (stad)
नेपाली: ग्रानाडा
日本語: グラナダ
norsk: Granada
norsk nynorsk: Granada
occitan: Granada
oʻzbekcha/ўзбекча: Granada
ਪੰਜਾਬੀ: ਗਰਾਨਾਦਾ
پنجابی: غرناطہ
Plattdüütsch: Granada
português: Granada (Espanha)
Qaraqalpaqsha: Granada
română: Granada
Runa Simi: Granada
русский: Гранада
संस्कृतम्: ग्रानाडा
Scots: Granada
shqip: Granada
sicilianu: Granada
Simple English: Granada
slovenčina: Granada
slovenščina: Granada
کوردی: گرانادا
српски / srpski: Гранада
srpskohrvatski / српскохрватски: Granada
suomi: Granada
தமிழ்: கிரனாதா
Taqbaylit: Granada
татарча/tatarça: Гранада
Türkçe: Granada
Twi: Granada
українська: Гранада
اردو: غرناطہ
Tiếng Việt: Granada
Volapük: Granada
Winaray: Granada
吴语: 盖纳达
粵語: 格蘭納達
Zazaki: Granada
中文: 格拉纳达