Горан Бреговиќ

Горан Бреговиќ
Биографски податоци
Познат(а) и какоБрега
Роден(а)март 22 1950 (1950-03-22) (68 г.)
ПотеклоСараево, БИХ, СФРЈ
Занимањагитарист, композитор
Инструментигитара, Пејач
Период на активност1969–денес
СоработнициКодекси, Јутро, Бјело Дугме
Мреж. местоwww.goranbregovic.rs

Горан Бреговиќ (српско-хрв. Бреговић, Bregović, р. 22 март 1950) е југословенски музичар и текстописец, член на Бијело дугме, една од најпопуларните рок групи во тогашна Југославија.

Биографија

Во 2016 година, Бреговиќ станал витез на Љубичевските коњички игри во Пожаревац.[1]

Other Languages
asturianu: Goran Bregović
български: Горан Брегович
bosanski: Goran Bregović
čeština: Goran Bregović
español: Goran Bregović
Esperanto: Goran Bregović
français: Goran Bregović
hrvatski: Goran Bregović
italiano: Goran Bregović
მარგალური: გორან ბრეგოვიჩი
Nederlands: Goran Bregović
português: Goran Bregović
română: Goran Bregović
slovenčina: Goran Bregović
slovenščina: Goran Bregović
ślůnski: Goran Bregović
српски / srpski: Горан Бреговић
srpskohrvatski / српскохрватски: Goran Bregović
Türkçe: Goran Bregović
українська: Горан Брегович