Големи Сундски Острови

Големи Сундски Острови
Географија
МестоположбаЈугоисточна Азија
Координати0°00′N 110°00′E / 0°00′N 110°00′E / 0.000; 110.000
АрипелагСундски Острови
Управување


Големи Сундски Острови (индонезиски: Kepulauan Sunda Besar, сундски: Kapuloan Sunda Gedé) — група големи острови во рамките на Малајскиот Архипелаг. Многу од нив се во денешна Индонезија. Јава е најмал, но најнаселен. Суматра е на запад, веднаш спроти Малезија преку Молучкиот Проток. Борнео е голем остров (чиј индонезиски дел се нарекува Калимантан). На исток е Сулавеси (Целебес).[1] Според некои дефиниции, големите Сундски Острови ги опфаќаат само Јава, Суматра и Борнео.[2][3]

Заедно со Малите Сундски Острови ја сочинуваат целината наречена Сундски Острови.

Управа

Големите Сундски Острови претежно припаѓаат на Индонезија. Островот Брунеј е поделен на Индонезија и Малезија. Го опфаќа цел Брунеј, покраините Централен, Источен, Западен, Северен и Јужен Калимантан во Индонезија и сојузните држави Сабах и Саравак и сојузната територија Лабуан во Малезија.

Other Languages
azərbaycanca: Böyük Zond adaları
Basa Banyumasan: Kepulauan Sunda Besar
čeština: Velké Sundy
客家語/Hak-kâ-ngî: Thai Sunda Khiùn-tó
한국어: 대순다 열도
hornjoserbsce: Wulke Sundaske kupy
Bahasa Indonesia: Kepulauan Sunda Besar
Bahasa Melayu: Kepulauan Sunda Besar
oʻzbekcha/ўзбекча: Katta Zond orollari
srpskohrvatski / српскохрватски: Veliki sundski otoci