Голема Грција

Дел од серијалот за Италија

Историја на Италија

Emblem of Italy.svg
Античка историја

Рана историја
Магна Греција
Римска империја

Среден век

Среден век
Ренесанса
Италијански војни
Обединета Италија

Модерна Италија

Кралство Италија
Прва светска војна
Втора светска војна
Италија

Портал:Италија
Магна Грециа 280 пр.н.е.

Магна Граециа (латински: Magna Graecia — „Голема Грција“, од грчки Μεγάλη Ελλάς, Мегали Елас) е назив на територијата од јужниот дел на Апенинскиот полуостров односно денешна Јужна Италија којшто бил колонизиран од страна на старите Грци во 8 век п.н.е. Со колонизацијата, на овие простори биле формирани нови цивилизации и култури од кои покасно биле основани латинските и италиските цивилизации.

Other Languages
Afrikaans: Magna Graecia
العربية: ماجنا غراسيا
asturianu: Magna Grecia
български: Магна Греция
brezhoneg: Magna Graecia
català: Magna Grècia
Чӑвашла: Аслă Греци
čeština: Velké Řecko
Deutsch: Magna Graecia
Ελληνικά: Μεγάλη Ελλάδα
English: Magna Graecia
español: Magna Grecia
Esperanto: Granda Grekio
euskara: Magna Graecia
français: Grande-Grèce
galego: Magna Grecia
hrvatski: Magna Graecia
Bahasa Indonesia: Yunani Besar
íslenska: Magna Graecia
italiano: Magna Grecia
Nederlands: Magna Graecia
Napulitano: Magna Grecia
português: Magna Grécia
română: Magna Graecia
sicilianu: Magna Grecia
Simple English: Magna Graecia
slovenščina: Magna Graecia
српски / srpski: Велика Грчка
srpskohrvatski / српскохрватски: Magna Graecia
svenska: Magna Graecia
tarandíne: Magna Grecie
Türkçe: Magna Graecia
українська: Велика Греція
Tiếng Việt: Magna Graecia
中文: 大希腊