Годвинов закон

Мајк Годвин во 2010 г.

Годвинов закон (англиски: Godwin's Law) — тврдење на американскиот правник Мајк Годвин изнесено во 1990 година кое гласи: „Како што се заострува дискусијата водена по електронски пат, веројатноста за правење споредба со Хитлер или Нацистите се доближува до 1.“[1] Или протолкувано со други зборови, ако дискусијата е жестока, без разлика на темата, по одредено време еден од дискутантите би направил споредба со Хитлер или некој друг познат диктатор од историјата.

Иако во првичната негова форма тој важел исклучиво за форумите на семрежјето, тој денес важи за секаков облик на дебата водена на социјалните мрежи или по блоговите.[2]

Научникот Годвин тврди дека го изнел законот во 1990 како експеримент од полето на меметиката. Вели дека неговата цел како меметичка алатка е да ги намали таквите непристојни споредби, или со други зборови целта на овој закон е од педагошка и реторичка природа.[3]

Во 2012 г. Годвиновиот закон бил внесен во третото издание на „Оксфордски речник на англискиот јазик“.[4]

  • Наводи

Наводи

  1. Mike Godwin. „Meme, Counter-meme“, „Wired“, октомври 1994 (посет. 24 март 2006 г).
  2. Ben Goldacre (16 септември 2010). „Pope aligns atheists with Nazis. Bizarre. Transcript here.“. bengoldacre - secondary blog. архивирано од изворникот на 4 јануари 2013 г.. http://archive.is/4cNkG. 
  3. „I Seem To Be A Verb: 18 Years of Godwin's Law“. Jewcy.com. 30 април 2008. http://www.jewcy.com/post/i_seem_be_verb_18_years_godwins_law. посет. 16 април 2010 г. 
  4. „Oxford English Dictionary Online version December 2012“. Oxford University Press. 
Other Languages
Afrikaans: Godwin se wet
العربية: قانون جودوين
asturianu: Llei de Godwin
български: Закон на Годуин
brezhoneg: Lezenn Godwin
čeština: Godwinův zákon
English: Godwin's law
español: Ley de Godwin
Esperanto: Leĝo de Godwin
français: Loi de Godwin
Gaeilge: Dlí Godwin
hrvatski: Godwinov zakon
Bahasa Indonesia: Hukum Godwin
italiano: Legge di Godwin
Kapampangan: Leying Godwin
latviešu: Godvina likums
lumbaart: Legg del Godwin
Bahasa Melayu: Hukum Godwin
Nederlands: Wet van Godwin
norsk nynorsk: Godwins lov
português: Lei de Godwin
Simple English: Godwin's law
slovenščina: Godwinov zakon
српски / srpski: Годвинов закон
srpskohrvatski / српскохрватски: Godwinov zakon
svenska: Godwins lag
Türkçe: Godwin kanunu
українська: Закон Годвіна