Глобус

Централна проекција
Анимација на движење на глобусот

Глобус ( латински: globus - топка) е намален топчест приказ на Земјата, планетата или небесните сфери со исцртани картографски приказ на дадена површина. Односот и геометриската популарност со стварните прикази е најслична од сите можни интерпретации (мапа и др.). Според типот на глобусот можат и да се поделат на огеографски и астрономски глобуси.

Историја

Првиот глобус се појваил уште во стар век, веднаш пo сознанието дека Земјата е топчеста. За прв творец се смета Каратес од островот Малос, кој во 2 век п.н.е. изработил сферен модел на планетата. Калудил Птоломеј во своето дело „Географија“, дал упатства за изработка на глобус. Во текот на 13 век во арапскиот свет е се направени неколку модели на Земјата, само два се сочувани до ден денес.

Мартин Бехајм во 1492 година го конструирал првиот глобус во средниот век, и тоа пред отркивањето на новиот свет. На межународната изложба во Париз 1889 година изложен е првиот модел со радиус од 13 метри и тежина од околу 10 тони во размери 1: 1.00.000. Во денешно време стандардните глобуси се изработуваат во размери од 1:1.35.000.000.

Other Languages
asturianu: Globu terraqueu
azərbaycanca: Qlobus
башҡортса: Глобус
беларуская: Глобус
беларуская (тарашкевіца)‎: Глёбус
भोजपुरी: ग्लोब
български: Глобус
bosanski: Globus
Чӑвашла: Глобус
čeština: Glóbus
dansk: Globus
Deutsch: Globus
eesti: Gloobus
English: Globe
Esperanto: Globuso
euskara: Mundu bola
français: Globe terrestre
Gaeilge: Cruinneog
한국어: 지구의
Հայերեն: Գլոբուս
hrvatski: Globus (svijet)
Ido: Globo
Bahasa Indonesia: Globe
italiano: Globo
עברית: גלובוס
Basa Jawa: Globe
ქართული: გლობუსი
қазақша: Глобус
Кыргызча: Глобус
latviešu: Globuss
lietuvių: Gaublys
magyar: Földgömb
Bahasa Melayu: Glob
Nederlands: Globe
日本語: 地球儀
norsk: Globus
oʻzbekcha/ўзбекча: Globus
ਪੰਜਾਬੀ: ਧਰਤ-ਗੋਲ਼ਾ
پنجابی: گلوب
polski: Globus
português: Globo terrestre
русский: Глобус
Scots: Globe
sicilianu: Crobbu
සිංහල: ලෝක ගෝලය
Simple English: Globe
slovenčina: Glóbus
slovenščina: Globus
српски / srpski: Глобус
srpskohrvatski / српскохрватски: Globus
svenska: Jordglob
Tagalog: Globo
татарча/tatarça: Глобус
తెలుగు: గ్లోబు
тоҷикӣ: Глобус
українська: Глобус
اردو: کرہ ارض
vepsän kel’: Globus
Tiếng Việt: Quả địa cầu
Winaray: Globo
粵語: 地球儀
中文: 地球儀