Глобализација

Глобализација е поим кој се користи за да ги опише промените во општествата и светската економија како резултат на драматично зголемената трговија и културна размена. Во специфично економски контекст, таа се однесува речиси исклучиво на ефектите на трговската либерализација, односно на слободната трговија. Помеѓу 1910 и 1950, по серија на политички и економски проблеми и колапси, значењето и интензитетот на трговската размена биле сведени на минимум. По Втората светска војна, светската економија зајакнала и драматично се зголемила, сето тоа со помош на меѓународните економски институции и програми.

Значење на поимот „глобализација“

„Глобализацијата“ може да означува неколку процеси:

Формирање на едно глобално село — поблизок контакт помеѓу различните делови на светот со растечки можности за лична размена, меѓусебно разбирање и пријателство помеѓу „светските граѓани“ и креирање на глобална цивилизација. Светската банка ја дефинира глобализацијата како „слобода на индивидуите и компаниите да иницираат доброволни економски трансакции со државјани на други држави“.

Економска глобализација — слободна трговија и растечки односи помеѓу членовите на една индустрија во различни делови на светот (глобализација на индустријата) со кореспондирачка ерозија на националниот суверенитет во економската сфера. Меѓународниот Монетарен Фонд ( ММФ) ја дефинира глобализацијата како „растечка економска меѓузависност на држави ширум светот преку зголемен број и начини на прекугранична транскација на стоки и служби, послободен меѓународен економски проток и побрза и поширока дифузија на технологијата“ - (од ММФ, Поглед на светската економија, мај 1997).

Негативните ефекти на т.н. „за профитмултинационални корпорации — употребата на супстанцијални, легални и финансиски средства за да се заобиколат локалните закони и стандарди со цел да се контролира трудот и услугите на нееднакво развиените региони меѓу себе.

Ширењето на капитализмот од развиените земји до земјите во развој.

Глобализацијата дели голем број на карактеристики со интернационализацијата и се користи без никаква разлика во контекстот, меѓутоа некои преферираат да го користат зборот глобализација со цел да ја нагласат ерозијата на националната држава или националните граници. А глобализмот пак, доколку го сведеме само на економски аспект, е во контраст со економскиот национализам и протекционизмот. Поврзан е со капитализмот и неолиберализмот.

Глобализацијата е мултидимензионален и комплексен процес, кој денес има значајна големина и се манифестира преку различни форми на интернационализација на производството, странските директни инвестици, мултинационалните корпорации, трансферот на технологија, движењето на капитал, миграциските текови, зголемената конкуренција помеѓу инвеститорите и поврзување на пазарите. [1] Глобализирањето на економските активности се однесува на сѐ поголемата меѓузависност на националните економии во делот на транснационалното движење на производи, услуги, нови технологии и финансиски средства. Економската глобализација вклучува глобални производствени активности, конкурентост на глобално ниво, глобална технолошка размена и продажба. Како катализатори за интеграцијата треба се странските директни инвестиции кои со посредство на мултинационалните компании од развиените земји се трансферираат во помалку развиените. [2]

Other Languages
Afrikaans: Globalisering
Alemannisch: Globalisierung
العربية: عولمة
aragonés: Globalización
asturianu: Globalización
azərbaycanca: Qloballaşma
Bân-lâm-gú: Choân-kiû-hòa
башҡортса: Глобалләшеү
беларуская: Глабалізацыя
беларуская (тарашкевіца)‎: Глябалізацыя
български: Глобализация
bosanski: Globalizacija
brezhoneg: Bedeladur
čeština: Globalizace
Cymraeg: Globaleiddio
English: Globalization
español: Globalización
Esperanto: Tutmondiĝo
euskara: Globalizazio
Fiji Hindi: Vaisvikaran
føroyskt: Alheimsgerð
français: Mondialisation
Gaeilge: Domhandú
ગુજરાતી: વૈશ્વિકરણ
한국어: 세계화
Հայերեն: Գլոբալացում
हिन्दी: वैश्वीकरण
hrvatski: Globalizacija
Ilokano: Globalisasion
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: বিশ্বায়ন
Bahasa Indonesia: Globalisasi
íslenska: Hnattvæðing
italiano: Globalizzazione
Basa Jawa: Globalisasi
ಕನ್ನಡ: ಜಾಗತೀಕರಣ
къарачай-малкъар: Глобализация
қазақша: Жаһандану
Kiswahili: Utandawazi
Latina: Globalizatio
latviešu: Globalizācija
Lëtzebuergesch: Globaliséierung
lietuvių: Globalizacija
Limburgs: Globalisering
Malagasy: Fanatontoloana
Bahasa Melayu: Globalisasi
Mirandés: Globalizaçon
монгол: Даяарчлал
Nederlands: Mondialisering
नेपाल भाषा: हलिमिकरण
norsk nynorsk: Globalisering
occitan: Globalizacion
ਪੰਜਾਬੀ: ਸੰਸਾਰੀਕਰਨ
Piemontèis: Mondialisassion
polski: Globalizacja
português: Globalização
română: Globalizare
русиньскый: Ґлобалізація
русский: Глобализация
саха тыла: Глобализация
संस्कृतम्: वैश्वीकरणम्
Simple English: Globalization
slovenčina: Globalizácia
slovenščina: Globalizacija
کوردی: جیھانگیری
српски / srpski: Глобализација
srpskohrvatski / српскохрватски: Globalizacija
svenska: Globalisering
Tagalog: Globalisasyon
татарча/tatarça: Глобальләшү
తెలుగు: ప్రపంచీకరణ
тоҷикӣ: Ҷаҳонишавӣ
Türkçe: Küreselleşme
українська: Глобалізація
Tiếng Việt: Toàn cầu hóa
Winaray: Globalisasyon
粵語: 全球化
žemaitėška: Gluobalėzacėjė
中文: 全球化