Гијом Аполинер

Гијом Аполинер
Guillaume Apollinaire
Guillaume Apollinaire foto.jpg
Гијом Аполинер пролетта 1916 откога бил ранет со шрапнел во слепоочницата
Роден/аWilhelm Albert Włodzimierz Apolinary Kostrowicki
26 август 1880(1880-08-26)
Рим, Италија
Починат/а9 ноември 1918(1918-11-09) (воз. 38 г.)
Париз, Франција
Занимањепоет, писател, критичар

Потпис
Грбот на семејството Костровицки

Гијом Аполинер (Рим, 26 август 1880 - Париз, 9 ноември 1918) – француски поет, драмски и писател на кратки раскази, романописец и уметнички критичар.

Аполинер се смета за еден од најистакнатите поети на почетокот на 20 век, како и еден од најстрастните бранители на кубизмот и предок на надреализмот. Нему му се припишува ковењето на поимот „кубизам“ во 1911 година и поимот „надреализам“ во 1917 година за да ги опише делата на Ерик Сати. Поимот орфизам (1912) е исто така негов. Аполинер напишал едно од најраните надреалистични книжевни дела, драмата „Градите на Тиресијас“ (1917), која била основа за операта „Цицките на Тиресијас“ од 1947 година.

Две години откога бил ранет во Првата светска војна, Аполинер починал од шпански грип во 1918 година.

Other Languages
azərbaycanca: Giyom Apolliner
беларуская: Гіём Апалінер
беларуская (тарашкевіца)‎: Гіём Апалінэр
български: Гийом Аполинер
Lëtzebuergesch: Guillaume Apollinaire
norsk nynorsk: Guillaume Apollinaire
slovenščina: Guillaume Apollinaire
српски / srpski: Гијом Аполинер
srpskohrvatski / српскохрватски: Guillaume Apollinaire
тоҷикӣ: Аполлинер
українська: Гійом Аполлінер
Tiếng Việt: Guillaume Apollinaire