Германија
English: Germany

Сојузна Република Германија
Bundesrepublik Deutschland
Знаме Грб
Химна

Третата строфа од Das Lied der Deutschen  
Песната на Германците

Германија  (темнозелена)

– на Европскиот континент  (зелена и темнозелена)
– во Европската Унија  (зелена)  —  [Легенда]

Главен град
(и најголем)
Берлин
52°31′N 13°23′E / 52°31′N 13°23′E / 52.517; 13.383
Службен јазик [1]
Демоним Германец
Уредување Сојузна парламентарна уставна република
 •  Претседател Франк-Валтер Штајнмаер
 •  Канцелар Ангела Меркел (ДХС)
 •  Претседател на Бундестаг Волфганг Шојбле (ДХС)
 •  Претседател на Бундесрат Малу Дрејер (СДП)
Создавање
 •  Свето Римско Царство 2 февруари 962 
 •  Обединување 18 јануари 1871 
 •  Сојузна република 23 мај 1949 
 •  Реобединување 3 октомври 1990 
пристапила во ЕУ 25 март 1957
Површина
 •  Вкупна 357.021 км2 (63.)
 •  Вода (%) 2.416
Население
 •  проценка за 2017 г. 82,800,000[1] (16та)
 •  Густина 232 жит/км2 (58ма)
БДП (ПКМ) проценка за 2011 г.
 •  Вкупен $3.089 трилиони[2] (5.)
 •  По жител $37.935[2] (18.)
БДП (номинален) проценка за 2011 г.
 •  Вкупно $3.628 трилиони[2] (4.)
 •  По жител $44.555[2] (19.)
Џиниев коеф. (2016)positive decrease 29.5[3]
низок
ИЧР (2013) 0.911[4]
многу висок · 6та
Валута Евро ([2] (EUR)
Часовен појас CET (UTC+1)
 •  (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Се вози на десно
НДД [3]
Повик. бр. 49
1. ^ Дански, долногермански, лужички, ромски и фризиски се официјално признаени и заштитени како малцинско од ECRML.
2. ^ Пред 2002: германска марка (DEM).
3. ^ Исто така, .eu, го дели со земјите-членки на Европската Унија.

Германија, службено Сојузна Република Германија (германски: Bundesrepublik Deutschland),[5]сојузна парламентарна република во Европа. Државата се состои од 16 покраини, додека главен и најголем град е Берлин. Германија покрива површина од 357.021 км² и главно има умерена сезонска клима. Со 81,8 милиони жители, таа е најнаселена земја членка и најголема економија во Европската Унија. Таа е една од најголемите политички сили на европскиот континент и технолошки предводник во многу полиња.

Регионот именуван Германија, населен од страна на Германите, бил документиран пред 100. година од нашата ера. Во текот на Големата преселба, германските племиња се прошириле на југ и основале наследнички кралства низ поголемиот дел на Европа. Почнувајќи од X век, германските територии го формирале централниот дел на Светото Римско Царство.[6] Во текот на XVI век, северните германски области станале центар на протестантската реформација, додека јужните и западните области останале доминантно римокатолички, со две спротивни фракции во Триесетгодишната војна, обележувајќи ја католичко-протестантската поделба, која оттогаш го карактеризира германското општество.[7] Окупирана за време на Наполеонските војни, се случил подемот на пангерманизмот внатре во Германскиот Сојуз, поради што дошло до обединување на повеќето германски држави во Германското Царство во 1871, кое било предводено од Прусија. По Ноемвриската револуција од 1918-1919 г., а потоа и военото предавање во Првата светска војна, царството било заменето од Вајмарската Република во 1918 и поделено со Версајскиот договор. Сред Големата криза, Третиот Рајх бил прогласен во 1933. Подоцнежниот период бил обележан од фашизмот и Втората светска војна. По 1945, Германија била поделена од страна на сојузниците во четири окупациски зони, кои се развиле во две држави, Источна и Западна Германија. Во 1990, Германија била повторно обединета.

Германија била еден од основачите на Европската заедница во 1957, која станала Европска Унија во 1993. Таа е дел од Шенгенската зона и од 1999 членка на еврозоната. Германија е членка на Обединетите нации, НАТО, Г8, Г20, ОЕЦД и Советот на Европа и моментално е непостојана земја членка во Советот за безбедност на ОН со мандат за 2011-2012.

Таа е четврта најголема економија во светот по номинален БДП и петта најголема по паритетот на куповна моќ. Воедно, таа е втор најголем извозник и трет најголем увозник на добра. Има развиено многу висок стандард на живот и сеопфатен систем на социјална заштита. Германија е дом на многу влијателни научници и пронаоѓачи и позната е по нејзината културна и политичка историја.

Содржина

Other Languages
Acèh: Jeureuman
Адыгэбзэ: Джэрмэн
адыгабзэ: Германие
Afrikaans: Duitsland
Akan: Germany
Alemannisch: Deutschland
አማርኛ: ጀርመን
Ænglisc: Þēodscland
Аҧсшәа: Германиа
العربية: ألمانيا
aragonés: Alemanya
ܐܪܡܝܐ: ܓܪܡܢ
Արեւմտահայերէն: Գերմանիա
armãneashti: Ghermãnia/Germania
arpetan: Alemagnes
asturianu: Alemaña
Avañe'ẽ: Alemáña
авар: Герман
Aymar aru: Alimaña
azərbaycanca: Almaniya
تۆرکجه: آلمان
Bali: Jerman
bamanankan: Alimaɲi
বাংলা: জার্মানি
Bân-lâm-gú: Tek-kok
Basa Banyumasan: Jerman
башҡортса: Германия
беларуская: Германія
беларуская (тарашкевіца)‎: Нямеччына
भोजपुरी: जर्मनी
Bikol Central: Alemanya
Bislama: Jemani
български: Германия
Boarisch: Deitschland
བོད་ཡིག: འཇར་མན།
bosanski: Njemačka
brezhoneg: Alamagn
буряад: Германи
català: Alemanya
Чӑвашла: Германи
Cebuano: Alemanya
čeština: Německo
Chamoru: Alemaña
Chavacano de Zamboanga: Alemania
Chi-Chewa: Germany
chiShona: Germany
chiTumbuka: Germany
corsu: Germania
Cymraeg: Yr Almaen
dansk: Tyskland
davvisámegiella: Duiska
Deitsch: Deitschland
Deutsch: Deutschland
ދިވެހިބަސް: ޖަރުމަނުވިލާތް
dolnoserbski: Nimska
डोटेली: जर्मनी
ཇོང་ཁ: ཇཱར་མ་ནི
eesti: Saksamaa
Ελληνικά: Γερμανία
emiliàn e rumagnòl: Germâgna
English: Germany
español: Alemania
Esperanto: Germanio
estremeñu: Alemaña
euskara: Alemania
eʋegbe: Germany
فارسی: آلمان
Fiji Hindi: Germany
føroyskt: Týskland
français: Allemagne
Frysk: Dútslân
Fulfulde: Almaanya
furlan: Gjermanie
Gaeilge: An Ghearmáin
Gagauz: Germaniya
Gàidhlig: A' Ghearmailt
galego: Alemaña
ГӀалгӀай: Германи
贛語: 德國
Gĩkũyũ: Njĩrĩmani
گیلکی: آلمان
ગુજરાતી: જર્મની
गोंयची कोंकणी / Gõychi Konknni: जर्मनी
客家語/Hak-kâ-ngî: Tet-koet
한국어: 독일
Hausa: Jamus
Hawaiʻi: Kelemānia
հայերեն: Գերմանիա
हिन्दी: जर्मनी
hornjoserbsce: Němska
hrvatski: Njemačka
Igbo: Jémanị
Ilokano: Alemania
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: জার্মানি
Bahasa Indonesia: Jerman
interlingua: Germania
Interlingue: Germania
ᐃᓄᒃᑎᑐᑦ/inuktitut: ᔮᒪᓂ
Ирон: Герман
isiXhosa: IJamani
isiZulu: IJalimani
íslenska: Þýskaland
italiano: Germania
עברית: גרמניה
Jawa: Jerman
Kabɩyɛ: Caama
kalaallisut: Tyskit Nunaat
ಕನ್ನಡ: ಜರ್ಮನಿ
Kapampangan: Alemanya
къарачай-малкъар: Германия
ქართული: გერმანია
kaszëbsczi: Miemieckô
қазақша: Германия
kernowek: Almayn
Kinyarwanda: Ubudage
Kirundi: Ubudage
Kiswahili: Ujerumani
Kongo: Alemanyi
Kreyòl ayisyen: Almay
kriyòl gwiyannen: Lanlmangn
kurdî: Almanya
Кыргызча: Германия
Ladino: Almania
لۊری شومالی: آلمان
latgaļu: Vuoceja
Latina: Germania
latviešu: Vācija
Lëtzebuergesch: Däitschland
лезги: Германия
lietuvių: Vokietija
Ligure: Germania
Limburgs: Duitsland
lingála: Alémani
Lingua Franca Nova: Deutxland
Livvinkarjala: Germuanii
la .lojban.: dotygu'e
Luganda: Girimane
lumbaart: Germania
मैथिली: जर्मनी
Malagasy: Alemaina
മലയാളം: ജർമ്മനി
Malti: Ġermanja
Māori: Tiamana
मराठी: जर्मनी
მარგალური: გერმანია
مصرى: المانيا
مازِرونی: آلمان
Bahasa Melayu: Jerman
Minangkabau: Jerman
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: Dáik-guók
Mirandés: Almanha
монгол: Герман
မြန်မာဘာသာ: ဂျာမနီနိုင်ငံ
Nāhuatl: Alemania
Dorerin Naoero: Djermani
Na Vosa Vakaviti: Jamani
Nederlands: Duitsland
Nedersaksies: Duutslaand
नेपाली: जर्मनी
नेपाल भाषा: जर्मनी
日本語: ドイツ
Napulitano: Germania
нохчийн: Германи
Nordfriisk: Tjüschlönj
Norfuk / Pitkern: Doichland
norsk: Tyskland
norsk nynorsk: Tyskland
Nouormand: Allemangne
Novial: Germania
occitan: Alemanha
олык марий: Немыч Эл
ଓଡ଼ିଆ: ଜର୍ମାନୀ
Oromoo: Jarmanii
oʻzbekcha/ўзбекча: Germaniya
ਪੰਜਾਬੀ: ਜਰਮਨੀ
पालि: जर्मनी
Pälzisch: Deutschland
Pangasinan: Alemanya
پنجابی: جرمنی
Papiamentu: Alemania
پښتو: المان
Patois: Joermani
Перем Коми: Немечму
ភាសាខ្មែរ: អាល្លឺម៉ង់
Picard: Alemanne
Piemontèis: Almagna
Tok Pisin: Siamani
Plattdüütsch: Düütschland
polski: Niemcy
Ποντιακά: Γερμανία
português: Alemanha
Qaraqalpaqsha: Germaniya
qırımtatarca: Almaniya
reo tahiti: Heremani
Ripoarisch: Dütschland
română: Germania
romani čhib: Jermaniya
rumantsch: Germania
Runa Simi: Alimanya
русиньскый: Нїмецько
русский: Германия
саха тыла: Германия
Sakizaya: Germany
Gagana Samoa: Siamani
संस्कृतम्: शर्मण्यदेशः
ᱥᱟᱱᱛᱟᱲᱤ: ᱡᱟᱨᱢᱟᱱᱤ
sardu: Germania
Scots: Germany
Seeltersk: Düütsklound
Sesotho: Jeremane
Sesotho sa Leboa: Jeremane
shqip: Gjermania
sicilianu: Girmania
සිංහල: ජර්මනිය
Simple English: Germany
سنڌي: جرمني
SiSwati: IJalimane
slovenčina: Nemecko
slovenščina: Nemčija
словѣньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ: Нѣмьци
ślůnski: Mjymcy
Soomaaliga: Jarmalka
کوردی: ئەڵمانیا
Sranantongo: Doysrikondre
српски / srpski: Њемачка
srpskohrvatski / српскохрватски: Njemačka
Sunda: Jérman
suomi: Saksa
svenska: Tyskland
Tagalog: Alemanya
தமிழ்: ஜெர்மனி
Taqbaylit: Lalman
tarandíne: Germanie
татарча/tatarça: Алмания
తెలుగు: జర్మనీ
tetun: Alemaña
ትግርኛ: ጀርመን
тоҷикӣ: Олмон
ᏣᎳᎩ: ᎠᏛᏥ
Tsetsêhestâhese: Ma'evé'ho'éno
ತುಳು: ಜರ್ಮನಿ
Türkçe: Almanya
Türkmençe: Germaniýa
Twi: Gyaaman
тыва дыл: Германия
удмурт: Германия
ᨅᨔ ᨕᨘᨁᨗ: Jerman
українська: Німеччина
اردو: جرمنی
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: گېرمانىيە
Vahcuengh: Dwzgoz
vèneto: Germania
vepsän kel’: Saksanma
Tiếng Việt: Đức
Volapük: Deutän
Võro: S'aksamaa
walon: Almagne
文言: 德國
West-Vlams: Duutsland
Winaray: Alemanya
Wolof: Almaañ
吴语: 德国
Xitsonga: Jarimani
ייִדיש: דייטשלאנד
Yorùbá: Jẹ́mánì
粵語: 德國
Zazaki: Almanya
Zeêuws: Duutsland
žemaitėška: Vuokītėjė
中文: 德国