Гамета

Гамета означува специјализирана полова клетка која вообичаено се спојува со друга гамета во процесот на полово размножување. Гаметите се хаплоидни клетки кои содржат еден комплетен сет на хромозоми и се продуцираат во процесот гаметогенеза кој вообичаено се одвива во половите органи (гаметангиуми). За време на гаметогенезата доаѓа до редукциона (мејотска) делба на клетките кои преминуваат од диплоидни соматски во хаплоидни полови клетки (гамети). По копулацијата (спојувење) на две гамети доаѓа до повторно удвојување на бројот на хромозомите, односно се добива нова единка, зигот. По низа модификации и енормен број на митотски клеточни делби зиготот најпрво поминува во ембрион, за подоцна по раѓањето да созрее во адултна единка способна да продуцира гамети.

Кај животните и останатите организми кои полово се размножуваат по пат на оогамија, половите клетки, сперматозоидите и јајце клетките, поседуваат големи разлики во структурата, големината и однесувањето. Покрај оогамниот полов процес, постојат и, изогамија, кој вклучува две идентични гамети, и анизогамија или хетергамија, кога машката и женската гамета се разликуваат по големина. Кај пониско организираните организми постојат и низа други помалку познати начини на полово размножување кои може но и не мора да вклучуваат гамети во основната смисла на зборот. Такви се на пример: зигогамија или гаметангиoгамија, конјугација, хологамија, автогамија.


Other Languages
Afrikaans: Gameet
Alemannisch: Gamet
العربية: جاميت (أحياء)
azərbaycanca: Qamet
বাংলা: গ্যামেট
башҡортса: Гамета
беларуская: Гамета
беларуская (тарашкевіца)‎: Гамэта
български: Гамета
bosanski: Gamet
català: Gàmeta
čeština: Pohlavní buňka
dansk: Gamet
Deutsch: Gamet
eesti: Gameet
English: Gamete
español: Gameto
Esperanto: Gameto
euskara: Gameto
فارسی: گامت
français: Gamète
Gaeilge: Gaiméit
galego: Gameto
한국어: 단상세포
հայերեն: Գամետ
hrvatski: Gameta
Ido: Gameto
Bahasa Indonesia: Sel gamet
íslenska: Kynfruma
עברית: תא רבייה
ქართული: გამეტა
қазақша: Гамета
Kiswahili: Gameti
Kreyòl ayisyen: Gamèt
Кыргызча: Гамета
latviešu: Gameta
lietuvių: Gameta
magyar: Ivarsejt
മലയാളം: ഗാമീറ്റ്
Bahasa Melayu: Gamet
Nederlands: Gameet
日本語: 配偶子
norsk nynorsk: Kjønnscelle
occitan: Gameta
polski: Gameta
português: Gâmeta
română: Gamet
русский: Гамета
Scots: Gamete
Simple English: Gamete
slovenčina: Pohlavná bunka
کوردی: گامێت
српски / srpski: Гамет
srpskohrvatski / српскохрватски: Gamet
svenska: Könscell
Tagalog: Gameto
தமிழ்: பாலணு
Türkçe: Gamet
українська: Гамета
Tiếng Việt: Giao tử
中文: 配子