Гамбија (река)

Гамбија
River
Реката Гамбија во националниот парк Ниоколо-Коба
ЗемјаГвинеја, Сенегал, Гамбија
ИзворФута Џалон
УтокаАтлантски Океан
 - местоположбаБанџул
 - координати
Должина1.120[1] км
Мапа на реката Гамбија
Мапа на реката Гамбија

Гамбија (порано позната како реката Гамбра) — голема река во Западна Африка што се протега на 1.120 километри (700 mi) од платото Фута Џалон во северниот дел на Гвинеја која на запад тече низ Сенегал и Гамбија и се влева во Атлантскиот Океан во градот Банџул. Пловноста на реката е овозможена на половина од нејзината должина.

Реката е силно поврзана со Гамбија, најмалата држава на копното на Африка, која се состои од малку повеќе од половина на реката низводно заедно со нејзините две притоки.

Од Фута Џалон, реката тече во северозападниот регион Тамбакунда во Сенегал, каде што тече низ пационалниот парк Ниоколо-Коба, каде што потоа се приклучуваат двете притоки и Ниери Ко и Кулунти пред да навлезе во Гамбија кај селото Фатото. Потоа реката тече генерално на запад, но со меандричен ток каде што се создаваат голем број крајречни езера, и на околу 100 километри од своето устие постепено се проширува, повеќе од 10 километри, на точката каде што се влева во океанот.

Во близина на устието на реката, во близина на селото Џуфуре, се наоѓа островот Кунта Кинте, место кое се користело за трговија на робови кое моментално е под заштита на УНЕСКО.

Водната фауна во сливот на реката Гамбија е слична со онаа на сливот на реката Сенегал, и двете реки обично се вметнуваат под еден екорегион познат како Сенегал-Гамбија. Иако богатството на видови е средно високо, само три видови жаби и еден вид риба се ендемски за овој екорегион.[2]

Остригите се берат од реката Гамбија од страна на жените и да се користат со цел да се приготви чорба од остриги, традиционално јадење во Гамбија.

Other Languages
Afrikaans: Gambiërivier
العربية: نهر غامبيا
Avañe'ẽ: Ysyry Gámbia
تۆرکجه: قامبیا چایی
беларуская: Гамбія (рака)
беларуская (тарашкевіца)‎: Гамбія (рака)
български: Гамбия (река)
brezhoneg: Gambia (stêr)
català: Riu Gàmbia
čeština: Gambie (řeka)
Cymraeg: Afon Gambia
English: Gambia River
español: Río Gambia
Esperanto: Rivero Gambio
français: Gambie (fleuve)
galego: Río Gambia
한국어: 감비아강
հայերեն: Գամբիա (գետ)
Bahasa Indonesia: Sungai Gambia
italiano: Gambia (fiume)
Basa Jawa: Kali Gambia
Kiswahili: Gambia (mto)
latviešu: Gambija (upe)
Lëtzebuergesch: Gambia (Floss)
lietuvių: Gambija (upė)
Bahasa Melayu: Sungai Gambia
Nederlands: Gambia (rivier)
日本語: ガンビア川
norsk nynorsk: Gambiaelva
português: Rio Gâmbia
română: Fluviul Gambia
русский: Гамбия (река)
Simple English: Gambia River
slovenčina: Gambia (rieka)
slovenščina: Gambija (reka)
српски / srpski: Гамбија (река)
srpskohrvatski / српскохрватски: Gambija (rijeka)
svenska: Gambiafloden
Tagalog: Ilog Gambia
Türkçe: Gambiya Nehri
українська: Гамбія (річка)
Tiếng Việt: Sông Gambia
中文: 冈比亚河