Волт

Волт

Волт (симбол: V) е изведена мерна единица во SI системот за електромоторна сила и разлика на потенцијал (или напон).

Името и е дадено во чест на Алесандро Волта (1745 – 1827), италијанскиот пронаоѓач на галванскиот елемент, првата хемиската батерија, во 1800 година.


Дефиниција

Волтот се дефинира како разлика во електричниот потенцијал меѓу две точки во спроводник кога низ него тече електрична струја од еден ампер и дисипира моќ од еден ват меѓу тие точки. Може да се дефинира и како потенцијална разлика меѓу две паралелни бескрајни плочи на растојание од еден метар кои создаваат електрично поле од 1 њутн на кулон.

Може да биде дефинирана и со основните единици:

каде:

Од 1990 година, волтот меѓународно е дефиниран, за практични мерења, со користење на Џозефсоновиот ефект, каде вообичаената вредност е земена како Џозефсонова константа, дефинирана како:

K{J-90} = 0,4835979 GHz/µV.

Правописна забелешка

Според стандардите на Меѓународниот систем за единици SI, сите имиња на единиците се општи именки и се пишуваат со мали букви; придружниот симбол исто така се пишува со мали букви освен кога името на единицата доаѓа од име на личност, во кој случај симболот почнува со голема буква (оттука: „волт“, како општа именка се пишува со мала буква, но бидејќи е дадено според Алесандро Волта, симболот се пишува со голема буква „V“).

Other Languages
Afrikaans: Volt
Alemannisch: Volt
العربية: فولت
aragonés: Volt
অসমীয়া: ভল্ট
asturianu: Voltiu
azərbaycanca: Volt
বাংলা: ভোল্ট
Bân-lâm-gú: Bó͘-lú-to͘h
беларуская (тарашкевіца)‎: Вольт
български: Волт
བོད་ཡིག: ཝོལ།
bosanski: Volt
brezhoneg: Volt
català: Volt
čeština: Volt
dansk: Volt
Deutsch: Volt
eesti: Volt
Ελληνικά: Βολτ
English: Volt
español: Voltio
Esperanto: Volto
euskara: Volt
فارسی: ولت
Fiji Hindi: Volt
français: Volt
furlan: Volt
Gaeilge: Volta
galego: Volt
贛語:
한국어: 볼트 (단위)
हिन्दी: वोल्ट
hrvatski: Volt
Ido: Volt
Bahasa Indonesia: Volt
interlingua: Volt
íslenska: Volt
italiano: Volt
עברית: וולט
къарачай-малкъар: Вольт
ქართული: ვოლტი
қазақша: Вольт
Kiswahili: Volti
Kreyòl ayisyen: Vòlt
kurdî: Volt
Latina: Voltium
latviešu: Volts
lietuvių: Voltas
Limburgs: Volt (einheid)
lumbaart: Volt
magyar: Volt
മലയാളം: വോൾട്ട്
मराठी: व्होल्ट
مصرى: فولت
Bahasa Melayu: Volt
монгол: Вольт (нэгж)
မြန်မာဘာသာ: ဗို့
Nederlands: Volt (eenheid)
नेपाल भाषा: भोल्त
Nordfriisk: Volt
norsk: Volt
norsk nynorsk: Volt
occitan: Vòlt
oʻzbekcha/ўзбекча: Volt
پنجابی: وولٹ
Patois: Vuolt
Piemontèis: Vòlt
polski: Wolt
português: Volt
română: Volt
русский: Вольт
Scots: Volt
shqip: Volti
sicilianu: Volt
Simple English: Volt
slovenčina: Volt
slovenščina: Volt
српски / srpski: Волт
srpskohrvatski / српскохрватски: Volt
suomi: Voltti
svenska: Volt
Tagalog: Bolt
தமிழ்: வோல்ட்டு
tarandíne: Volt
татарча/tatarça: Вольт
తెలుగు: వోల్ట్
ไทย: โวลต์
Türkçe: Volt
тыва дыл: Вольт
українська: Вольт
اردو: وولٹ
vèneto: Volt
Tiếng Việt: Vôn
Winaray: Boltahe
粵語: 伏 (單位)
žemaitėška: Vuolts
中文: 伏特