Воена тактика

Војна

Александар III МакедонскиАлександар СуворовТенк Т-34

Воена историја по доба
Портал „Војна“  

Воена тактика е заедничко име за методите на пресретнување и победување на непријателот во битка. Промените во филозофијата и технологијата през времето се отсликале цо промените на тактиките.

Сè до деветнаесеттиот век, многу тактики се сведувале на бојното поле, како да речеме како најдобро да се маневрират единици на отворен простор. Во денешната воена мисла, тактиката е дел од операционата употреба на едииници во дадена бојна ситуација. За разлика од тактиката, воената стратегија се занимава со општиот начин, средства и планирање за долгорочни резултати.

За многу ситуации постојат специјализирани тактики, од обезбедување на соба или поединечна зграда, до операции на големо како воздушна надмоќност над еден регион. Денес, воените тактики се користат во секое ниво на команда, од поединци и групи, па сè до војската како целина. Така, воените единици одсекогаш ја рефлектирале тактиката во тоа време, и нивната големина и состав се разликувала според тоа.

Чести воени тактики се фронтален напад, обиди за закрила на непријателот, чување на резервни војници и употребата на заседа. Тука може да се спомене и употребата на измами како камуфлажа, мамци и слично.

Библиографија

  • Gerhard Muhm : LA TATTICA TEDESCA NELLA CAMPAGNA D'ITALIA, in LINEA GOTICA AVAMPOSTO DEI BALCANI, (Hrsg.) Amedeo Montemaggi - Edizioni Civitas, Roma 1993
Other Languages
asturianu: Táutica militar
беларуская: Тактыка
беларуская (тарашкевіца)‎: Тактыка
български: Тактика
eesti: Taktika
हिन्दी: समर-विद्या
hrvatski: Vojna taktika
Bahasa Indonesia: Taktik perang
lietuvių: Karinė taktika
magyar: Harcászat
Bahasa Melayu: Taktik tentera
norsk nynorsk: Militær taktikk
oʻzbekcha/ўзбекча: Taktika
polski: Taktyka
português: Tática militar
русский: Тактика
Simple English: Military tactics
slovenčina: Vojenská taktika
slovenščina: Vojaška taktika
српски / srpski: Војна тактика
srpskohrvatski / српскохрватски: Vojna taktika
svenska: Taktik
українська: Військова тактика
اردو: مصافیات
中文: 軍事戰術