Витамин А

Витаминот А (или ретинол) е првиот откриен витамин, па затоа е именуван со првата буква од латиницата. За првпат бил препознаен во 1913 година[1]. Тој е особено важен за одржување на видот (на очите), за добрата состојба на коските, кожата, косата, забите и непцата. Без доволно витамин А, организмот е посклон кон инфекции.

Витамин А
All-trans-Retinol2.svg
Назнаки
68-26-8 X mark.svgН
Jmol-3D сликиСлика
PubChem1071
Својства
Молекулска формулаC20H30O
Моларна маса286.45 g/mol
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Улога

На нашето тело му е потребен витаминот А за да се произведе родопсин, односно пигмент кој ни помага да гледаме кога е темно. Овој витамин игра важна улога во имунолошкиот систем и нѐ чува од бактериски, паразитски и вирусни инфекции. Поради ова, витаминот А е особено значаен при прележувањето на сипаници кај децата.

Тој помага устата, дигестивниот и респираторниот систем да бидат влажни и на тој начин го спречува навлегувањето на надворешни организми и отрови, како и да лечи воспаленија или пост инфекции.

Овој витамин е еден од најактивните антиоксиданси, а помага и во заштитата на кожата од штетните сончеви зраци. Особено е важен во лекувањето на акни и мали брчки.

Докажано е дека витаминот А дејствува профилактично кај некои видови рак, помага за намалување на нивото на лош холестерол и го намалува ризикот од срцеви заболувања.

Недостигот на овој витамин, иако е реткост, сепак се појавува. Притоа, најризични групи се луѓето болни од рак, туберколоза, пневмонија, хронични болести на бубрезите или болести на простатата.

Некои од симптомите кои се појавуваат при дефицит на витамин А се:

  • Склоност кон вирусни инфекции
  • Ноќно слепило
  • Опаѓање на косата
  • Загуба на апетит
  • Проблеми со коските
Other Languages
Afrikaans: Vitamien A
العربية: فيتامين ألف
asturianu: Vitamina A
azərbaycanca: A vitamini
bosanski: Vitamin A
català: Vitamina A
čeština: Vitamín A
Cymraeg: Fitamin A
dansk: Vitamin A
Deutsch: Vitamin A
ދިވެހިބަސް: ވިޓަމިން އޭ
eesti: A-vitamiin
English: Vitamin A
español: Vitamina A
Esperanto: Vitamino A
euskara: A bitamina
فارسی: ویتامین آ
føroyskt: A vitamin
français: Vitamine A
galego: Vitamina A
한국어: 비타민 A
हिन्दी: विटामिन ए
hrvatski: Vitamin A
Bahasa Indonesia: Vitamin A
íslenska: A-vítamín
עברית: ויטמין A
Basa Jawa: Vitamin A
ಕನ್ನಡ: ಎ ಜೀವಸತ್ವ
ქართული: ვიტამინი A
Kinyarwanda: Vitamini A
Kiswahili: Vitamini A
latviešu: A vitamīns
lietuvių: Vitaminas A
la .lojban.: abumoi mivytcuxu'i
magyar: A-vitamin
മലയാളം: ജീവകം എ
Bahasa Melayu: Vitamin A
монгол: Витамин А
नेपाली: भिटामिन ए
日本語: ビタミンA
norsk: Vitamin A
occitan: Vitamina A
ଓଡ଼ିଆ: ଜୀବସାର କ
ਪੰਜਾਬੀ: ਵਿਟਾਮਿਨ ਏ
polski: Witamina A
português: Vitamina A
русский: Витамин A
Scots: Vitamin A
shqip: Vitamina A
sicilianu: Vitamina A
සිංහල: විටමින් A
Simple English: Vitamin A
slovenščina: Vitamin A
srpskohrvatski / српскохрватски: Vitamin A
татарча/tatarça: A витамины
తెలుగు: విటమిన్ ఎ
Türkçe: A vitamini
тыва дыл: Витамин A
українська: Вітамін A
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: ۋىتامىن A
Tiếng Việt: Vitamin A
吴语: 维生素A
中文: 維生素A