Вилјарта де лос Монтес

Вилјарта де лос Монтес
Skyline of Вилјарта де лос Монтес
Знаме на Вилјарта де лос Монтес
Знаме
Грб на Вилјарта де лос Монтес
Грб
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахоз
ОкругЛа Сиберија
Управа
 • АлкалдеДавид Родригез Кастелјанос
Површина
 • Вкупна123,3 km2 (476 sq mi)
Надм. вис.551 m (1,808 ft)
Население (2007)
 • Вкупно595
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Вилјарта де лос Монтес — општина во покраината Бадахоз, Екстремадура. Општината има население од 595 жители (2007) на површина од 123,3 км².

  • Надворешни врски

Надворешни врски


Other Languages